Дома Life ОТКРИЕНО Е ОД КОЈА БОЛЕСТ НАЈМНОГУ СЕ ПЛАШАТ ЛУЃЕТО: Не сакаат ни...

ОТКРИЕНО Е ОД КОЈА БОЛЕСТ НАЈМНОГУ СЕ ПЛАШАТ ЛУЃЕТО: Не сакаат ни да зборуваат за тоа, а еве зошто!

348
0

ОТКРИЕНО Е ОД КОЈА БОЛЕСТ НАЈМНОГУ СЕ ПЛАШАТ ЛУЃЕТО: Не сакаат ни да зборуваат за тоа, а еве зошто!
Многу здруженија за борба против оваа болест истакнуваат дека зборувањето е од клучно значење за рано препознавање на симптомите.


Експертите откриле дека две третини од паровите се плашат дека нивниот партнер ќе добие деменција, но една четвртина одбива да зборува за тоа. Исто така, докажано е дека речиси половина од паровите не зборуваат за сериозни теми, како што се смрт или болест . Статистиката вели дека 4 од 10 луѓе пријавиле дека нивниот партнер ја менува темата доколку се покренат посериозни разговори. Грижа за деменција(27 проценти) и пишувањето тестамент (19 проценти) се едни од најтешките теми за разговор на партнерите, при што речиси половина од паровите целосно избегнуваат такви дискусии поради страв од негативна реакција.

Истражувањето на 2.000 возрасни, било во брак или во долготрајна врска, покажало дека само секој четврти разговарал за желбите на партнерот доколку тој партнер развие деменција. Ова е и покрај тоа што повеќе од две третини ја наведуваат деменцијата како болест од која најмногу се плашат.

Големата студија ги открива најефикасните хоби за да се спречи ризикот од деменција
  • Некои од поважните разговори што треба да ги водиме со нашите партнери се и најпредизвикувачките. Луѓето треба да се чувствуваат доволно овластени за да се отворат и да ги постават тие тешки прашања. Кога станува збор за деменција, најблиските обично се првите што забележуваат промени кои би можеле да укажат дека нешто не е во ред, па затоа е од витално значење луѓето во брак да разговараат меѓу себе за какви било проблеми што ги гледаат – рече д-р Тим Бинланд, раководител на Одделот за студија за Алцхајмерова болест, како што објави Дејли Стар .

Повеќе од 72 отсто од испитаниците признале дека едноставно има некои теми за кои е потешко да се разговара од другите. Повеќето луѓе со деменција се плашат дека нивниот партнер ќе заборави кои се тие и дека ќе го изгубат и својот најдобар пријател ..

Важно е да разговарате за деменцијата со вашиот партнер на која било возраст

  • Кога ќе се заколнете некому „во добро или лошо“ мора да го прифатите партнерот во секој животен проблем. Можеби се чувствува лошо, но ние сме тука да му дадеме помош и надеж, на секој чекор од патот. Третина од нас ќе развијат деменција во текот на нашиот живот, но ние во Здружението за Алцхајмерова болест ветуваме дека ќе го запреме уништувањето на семејствата предизвикани од оваа состојба. Затоа е од клучно значење секогаш да го прашуваме партнерот како му оди и да не се предаваме на никакви предизвици – вели д-р Бинланд .
Претходна објаваВИКЕНД ХОРОСКОП ОД 31 МАРТ ДО 03 АПРИЛ 2023: Јарецот ќе се дистанцира од негативните луѓе, Бикот освојува срца
Следна објаваГолем месечен хороскоп за април 2023 година! Дознајте што го чека вашиот хороскопски знак во текот на овој месец

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име