Дома Живот Откривањето на омикрон меѓу елените загрижува за можните нови варијанти

Откривањето на омикрон меѓу елените загрижува за можните нови варијанти

701
0

Откривањето на варијанта на омикрон кај белоопашите во Њујорк предизвикува загриженост дека овој вид, кој брои 30 милиони во САД, би можел да биде домаќин на нов вид на коронавирус, изјави во вторникот еден научник од Државниот универзитет во Пенсилванија.

Некои примероци на назални брисеви и крв од 131 елен фатени на Стејтен Ајленд во Њујорк открија дека скоро 15 проценти имаат антитела на вирусот.

Наодите сугерираат дека животните претходно биле заразени со коронавирус и сега се подложни на реинфекција со нови варијанти, според научниците од Државниот универзитет во Пенсилванија.

„Циркулацијата на вирусот кај животинската популација секогаш ја зголемува можноста за негово „враќање“ меѓу луѓето, но уште поважно создава повеќе можности вирусот да се развие во нови варијанти“, рече Суреш Кучипуди, ветеринарен клинички микробиолог.

„Бидејќи вирусот целосно мутира, може да ја заобиколи заштитата што ја обезбедува сегашната вакцина. Затоа, повторно би морале да го промениме составот на вакцината“, рече Кучипуди.

Ова е првпат да се открие омикрон меѓу дивите животни, а ова откритие дојде во време кога зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19, предизвикано од варијантата омикрон во САД, постепено се намалува во човечка популација.

Иако нема докази дека животните го пренесуваат вирусот на луѓето, повеќето инфекции со коронавирус се забележани меѓу видовите кои имале близок контакт со лице со Ковид-19, според Министерството за земјоделство на САД.

Во август, владата на САД објави дека ги открила првите случаи на инфекција со Ковид-19 во светот меѓу дивите елени во Охајо, проширувајќи ја листата на животни за кои се знае дека се позитивни на болеста.

Резултатите се засноваат на примероци собрани меѓу елени неколку месеци пред да се појави варијантата омикрон, која ја замени претходно доминантната делта варијанта меѓу луѓето ширум светот.

Министерството за земјоделство веќе пријавило појава на ковид-19 кај животните, а тоа се, колку што е познато, кучиња, мачки, тигри, лавови, снежни леопарди, видри, горили и куни.

Претходна објаваПрироден антибиотик кој ефикасно ГИ УНИШТУВА БАКТЕРИИТЕ И ВИРУСИТЕ
Следна објаваДомашен чипс од јаболка е здрава ужина и лесно се прави

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име