Дома Здравје Отечени лимфни јазли на вратот?Што ги предизвикува

Отечени лимфни јазли на вратот?Што ги предизвикува

2100
0

Внимавајте на времетраењето…

Лимфните јазли се важен дел од имунолошкиот систем, помагајќи да се препознаат и да се борат против бактериите или другите туѓи материи, а во телото може да има околу 600 такви.

Симптомите како кивање и ‘рчење кои ги поврзуваме со обичната настинка, грип, алергија на полен, па дури и корона може да бидат слични, а друг симптом е вообичаен кај многу болести – отечени жлезди, особено на вратот. Тоа се всушност лимфни јазли, кои се дел од нашиот лимфен систем кој ни помага да се бориме против инфекции и други болести. И додека отечените жлезди (медицинскиот термин е лимфаденопатија) може да бидат симптом, тие се всушност добра работа – што значи дека телото се бори со нешто што му пречи. Лимфните јазли се важен дел од имунолошкиот систем, помагајќи да се препознаат и да се борат против бактериите или други туѓи материи, а може да има околу 600 од нив во телото – низ целата вилица, градите, стомакот, рацете и нозете. Сепак, не се чувствуваат сите лимфни јазли, најчесто ги чувствуваме на препоните, пазувите и вратот. Тие обично се со големина на грашок,

Што предизвикува отечени жлезди на вратот?

Кога лимфните јазли на вратот се отечени, тоа е знак дека се обидуваат да не заштитат, да ги фатат лошите момци, нашиот имунолошки систем ги џвака – објаснува д-р Ејми Зак, доктор по семејна медицина во Клиниката во Кливленд. Отокот се должи на дополнителни крвни зрнца кои доаѓаат на местото на инфекцијата. Отечените лимфни јазли на вратот веројатно се знак дека сте настинати, вели д-р Зак. Ова обично се случува со вирусот на настинка на горниот респираторен тракт, што укажува на тоа дека имунолошкиот систем се бори со вирусната инфекција. Покрај вирусот на настинка на горниот респираторен тракт, зголемените лимфни јазли на вратот исто така може да бидат знак за следните болести:

настинки и грип
стрептокок во грлото
синусни инфекции
рани на кожата, мононуклеоза
во ретки случаи, отечените лимфни јазли може да бидат знак за рак, особено лимфом.

Што ако лимфните јазли отекуваат и на други места?

Некои бактериски инфекции, сексуално преносливи инфекции или автоимуни болести, исто така, може да предизвикаат отечени лимфни јазли, но во такви ситуации тие ќе бидат отечени на повеќе места на телото, а не само на едно место како вратот.

Кога да се оди на лекар?

Бидејќи отечените лимфни јазли најчесто се знак за настинка или друг вирус, доволно е едноставно да се одморите додека не помине вирусната инфекција, со што веројатно симптоматски ќе се ублажат симптомите.

Но, кога лимфните јазли на вратот се зголемени повеќе од седум до десет дена или нема симптоми на вирусот на настинка или друга инфекција како што е стрептокок грлото, ако една област е многу поголема од другите и многу болна или предизвикува отежнато дишење или голтање, се препорачува веднаш да се побара лекарска помош – вели д-р Зак

Претходна објаваМагична билка која треба да ја имате во вашиот дом
Следна објаваТест кој за само 20 секунди открива дали вашиот мозок е здрав

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име