Дома Психолошки совети Осум сигнали кои покажуваат дека сте под стрес

Осум сигнали кои покажуваат дека сте под стрес

835
0

Нашето тело испраќа сигнали секој ден, само треба да знаеме како да ги толкуваме, бидејќи некои тивки и на прв поглед необични сигнали укажуваат на тоа дека сте под стрес.

Експертите предупредуваат да ги проверите овие „камуфлирани“ симптоми на стрес. Ако ги препознаете на вашето тело, вистинско време е да најдете време за себе и да одите на кратка прошетка секој ден, да го исклучите мобилниот телефон некое време или да најдете хоби во кое уживате.

Главоболки за време на викендите

Недефинираните мигрени и главоболки за време на викендите предупредуваат дека сте под стрес. Имено, наглото опуштање за време на викендите и „недостигот“ на стрес може да предизвикаат мигрена. Експертите советуваат дека е многу важно добро да спиете во текот на работната недела и да ги намалите стресните фактори.

Тешки менструални грчеви

Жените кои се под стрес имаат поболни периоди од оние кои се поопуштени, вели едно истражување од Харвард. Научниците ја обвинуваат хормонската нерамнотежа за стресот. Физичката активност како одење во теретана може да ги ублажи грчевите и стресот, покажуваат истражувањата, бидејќи ја ублажува активноста на симпатичкиот нервен систем.

Чудни соништа

Соништата имаат силно влијание, а во зависност од тоа дали се добри или лоши, тие можат да влијаат и на вашето расположение откако ќе се разбудите. Среќните соништа ќе ве натераат да се разбудите во одлично расположение, а поради стрес може да имате многу чудни соништа и да се разбудите неколку пати во текот на ноќта.

Непцата ви крварат

Според бразилската анализа на 14 студии, луѓето кои се под стрес имаат поголем ризик од периодонтитис. Имено, организам кој е хронично под стрес има покачено ниво на кортизол, кој влијае на имунолошкиот систем и со тоа го прави помалку отпорен на бактерии кои ги напаѓаат непцата. Ако работите предолго и јадете на маса, подгответе четка за заби.

Акни кои се појавуваат неочекувано

Ако забележите акни кои се разгоруваат неочекувано и болно, вашето тело ве предупредува дека сте под стрес. Стресот го интензивира воспалението и предизвикува појава на акни кај возрасните.

Неодолива желба за слатки

Не ги обвинувајте хормоните за ненадејната желба за слатки. Студијата на Универзитетот во Пенсилванија, која ги испитувала жените пред и по менопаузата, покажала мало намалување на потребата за слатки. Имено, повеќе не можеме да ги обвинуваме хормоните за потребата од слатки, бидејќи научниците велат дека стресот можеби е главната причина за оваа зависност.

Чешање на кожата

Јапонско истражување на 2.000 луѓе покажа дека луѓето кои страдаат од хронично чешање имаат двојно поголема веројатност да бидат под стрес. Ова е логично, бидејќи таков проблем секако предизвикува стрес. Но, важи и спротивното – ако сте под стрес, телото може да одговори со чувствителност и чешање.

Абдоминална болка

Нервозата и стресот може да предизвикаат главоболки, несоница, но и болки во стомакот. Една студија спроведена на речиси 2.000 испитаници од двата пола покажа дека оние кои се под стрес имаат двојно поголема веројатност да доживеат болки во стомакот. Но, абдоминалната болка може да се појави и поради разни други причини: алергии на храна, нетолеранција на лактоза, синдром на нервозно дебело црево, чиреви.

Претходна објаваСимптоми на слаба функција на тироидната жлезда
Следна објаваЛек за болни и отечени стапала

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име