Дома Care and beauty Ослободете се од првутот: Ви требаат само две состојки

Ослободете се од првутот: Ви требаат само две состојки

275
0

Ослободете се од првутот: Ви требаат само две состојки

Еве што треба да направите

Габата Pityrosporum ovale, која се храни со липидите во себум, е причина за првут.

Во нормални услови, ја миеме габата од главата додека ја миеме косата, но има фактори кои предизвикуваат прекумерно размножување и почнува да ја иритира кожата. Реакцијата е обновување на клетките на кожата, а штом созреваат, тие умираат и се претвораат во првут.

Наједноставниот облик на терапија е шампон за скалпи склони кон првут. За некои луѓе оваа терапија ќе биде доволна, но за други дури и употребата на шампон нема да доведе до подобрување. Напротив, поради неефикасноста, проблемот со текот на времето ќе се влошува.

Тоа се производи за чистење на кожата и регулирање на размножувањето на површинските клетки. Тие не содржат мириси, парабени или сапун.

Тоа влијае и на самодовербата

Првутот не е само естетски туку и медицински проблем. Затоа, нетретираниот првут со текот на времето може да се претвори во себореичен дерматитис. Оваа состојба не го загрозува здравјето, но го нарушува квалитетот на животот.

Кога да се оди на лекар?
Ако не можете сами да го решите проблемот со првутот, мора да контактирате со дерматолог. Лекарот ќе ја одреди терапијата врз основа на медицинската историја.

ЗА МЕКА КОСА КАКО СВИЛА Овој производ не чини ништо, ја регенерира косата, го поттикнува растот и штити од оштетување

Најдете го виновникот

Генетско наследство: ако вашата мајка има првут, поголема е веројатноста да го имате и вие.
Мрсен скалп: некои имаат прекумерно активни лојни жлезди, па кожата лачи премногу себум.
Промена на температурата на воздухот: сувиот воздух ја суши кожата и ја поттикнува да лачи повеќе себум.
Стрес, болест и хормонални промени.

Главни симптоми

Flaking – Најочигледна појава на снегулки. Ова е знак дека клетките на кожата на скалпот умираат. Ги има на скалпот, косата, рамената.
Чешање – првутот е придружен со чешање.
Црвенило – се јавува поретко, обично во потешки случаи на првут.

Едноставни решенија
Јадете поздраво

Габата што предизвикува првут се храни со шеќерот и мастите во вашиот крвоток. Наместо тоа, фокусирајте се на посно црвено месо и лиснат зелен зеленчук.

Избегнувајте производи за стилизирање

Дебелите гелови и восоци за коса ги затвораат порите и „заробуваат“ себум.

Користете медицински шампони

Добар избор е медикаментозен шампон против првут. Имајќи предвид дека активната состојка кетоконазол се таложи во кожата и косата, овој шампон треба да се користи двапати неделно. Во меѓувреме, важно е да користите благи шампони.

Направете свој шампон против првут

Шампон против првут можете сами да подготвите. Ќе ве чини колку ќе платите за килограм јаболка, кои се главната состојка на овој домашен лек против првут. Покрај тоа, таков шампон не содржи хемиски агенси. Излупете ги јаболката, извадете ја јадрото и сомелете ги во пулпа. Измешајте сос од јаболка со вода во сооднос 1 спрема 3. Намокрете ја косата, нанесете шампон на скалпот и оставете 10 минути. Исплакнете ја косата и измијте ја со неутрален шампон.

Кокосово масло

Измијте ја косата со благ шампон, не користете регенератор.

Откако косата ќе се исуши, нанесете масло. После тоа, исплакнете го скалпот. Употребата на маслото се препорачува два до три пати неделно.

Лимон

Лимонот помага во борбата против првутот. Нанесете го сокот на скалпот пред или за време на миењето. После тоа, измијте ја косата со шампон

Претходна објаваПредлог за празничната трпеза: Полнет ролат од мелено месо
Следна објаваЗа блескав тен: Направете маска за лице полна со витамин Е

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име