Дома Психолошки совети Ослободете се од негативните мисли едноставно и лесно…

Ослободете се од негативните мисли едноставно и лесно…

120
0

Негативните мисли навистина можат да ги направат нашите животи мизерни. Ако не успеете да се ослободите од нив, тие можат да го нарушат вашиот квалитет на живот и да го загрозат вашето ментално и физичко здравје. Затоа, важно е да пронајдете начин да се ослободите од негативноста, а со тоа да си го олесните животот многу.
Научниците од Универзитетот во Охајо и Универзитетот во Мадрид предлагаат едноставно решение. Напишете ги негативни мисли на хартија, а кога запишете сè што ви пречи, едноставно стуткајте ја хартијата и фрлете ја во ѓубре. Можеби не ви изгледа ефикасно, но научниците заклучија по неколку одделни експерименти врз студенти дека овој механизам е многу ефикасен.
Учесниците во истражувањето беа поделени во две групи. Откако ги запишаа нивните негативни мисли, од првата група беше побарано да ги прочитаат повторно и да размислат за нив, додека од втората група беше замолено веднаш да го фрлат трудот со напишаните мисли во ѓубрето. После тоа, испитаниците пополниле прашалник кој покажал дека оние кои го фрлиле трудот имале повеќе позитивни ставови.
„Се разбира, негативните мисли нема да исчезнат целосно ако ги запишете и фрлите, затоа што секогаш можете да ги пресоздадете. Но, ова решение ќе работи барем засега “, објасни водачот на студијата. Тој додаде дека овој едноставен метод има катарзичен ефект и дека може да се примени неколку пати на ден за да се чувствувате подобро и олеснето.

Претходна објаваХрана за побрз метаболизам…
Следна објаваСветски ден на дивиот свет – 3 март…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име