Дома Нега и убавина Ослободете се од мрсната коса со овие трикови

Ослободете се од мрсната коса со овие трикови

204
0

За некои косата повремено се масти, најчесто затоа што чекале неколку дена подолго отколку што треба, додека за други е секојдневен проблем што најчесто се јавува поради хормони.

Без оглед на причината зошто вашата коса е мрсна, постојат едноставни, ефективни и целосно природни трикови кои ќе ви помогнат да се збогувате со мрсната коса засекогаш.

Сода бикарбона

Сода бикарбоната работи одлично како шампон за суво миење, но и за ефикасно миење на мрсна коса. Посипете сода бикарбона по целиот скалп и коса, а потоа добро измијте ја косата. Можете исто така да измешате лажица сода бикарбона со 3-4 лажици вода и да ја нанесете оваа смеса на влажна коса, да ја оставите да делува неколку минути и да исплакнете. За најдобри резултати, повторете ја постапката двапати неделно.

Масло од чајно дрво

Ова е особено добро решение за оние кои имаат мрсна коса поврзана со првут. Оваа бања за коса бара 15 капки масло од чајно дрво и 30 мл основно масло. Измешајте го основното масло и маслото од чајно дрво, нанесете ја смесата на скалпот, а потоа рамномерно во текот на целата должина на косата. Оставете да делува најмалку еден час пред да го исплакнете. Ако не сте чувствителни на масло од чајно дрво, можете да го нанесете и директно на скалпот. Повторете ја постапката два до три пати неделно.

Комбинација од алое вера и сок од лимон

Алое вера има силно адстрингентно дејство, но исто така е хранлива благодарение на неговиот состав богат со разни хранливи материи. Затоа, може да има двојно позитивно влијание врз косата: го регулира лачењето на себум и ја омекнува косата.

За оваа бања за коса, потребни ви се 1-2 лажички гел од алое вера, лажица сок од лимон и чаша вода. Измешајте две лажици гел со сок од лимон, додадете вода и добро измешајте. Исплакнете ја косата со оваа мешавина, по можност после миење со шампон, оставете ја да делува само неколку минути и потоа исплакнете ја со ладна вода. Ова можете да го правите еднаш неделно за да го држите вашиот скалп подложен на маснотии под контрола.

Зелен чај

Зелениот чај е богат со полифеноли, поради што е многу здрав за скалпот. Тој игра важна улога во регулирањето на лачењето на себум. Измешајте половина чаша зелен чај со чаша вода и оставете да зоврие, оставете го да зоврие пет минути, а потоа оставете ја смесата да се излади и нанесете ја на скалпот и оставете ја да делува 30 до 45 минути. Нанесете ја оваа маска на вашата коса еднаш неделно.

Кокосово масло

Нанесувањето кокосово масло е одличен начин за нега на коса. Богородичното кокосово масло е лесно и има помала молекуларна тежина од другите масла, што овозможува да и даде сјај на вашата коса, но не и да ја прави мрсна. Покрај тоа, ова масло може да спречи прекумерно лачење на себум. Земете мала количина на масло од кокос и тријте меѓу дланките, па нанесете рамномерно на скалпот и косата. Оставете да делува еден час, а потоа исплакнете со благ шампон. Нанесете ја оваа маска на вашата коса еднаш неделно.

Жолчка

Жолчките од јајце се богати со масни киселини и хранливи материи кои помагаат да се врати природниот себум, а тоа потоа спречува лачење на вишок на себум од фоликулите на косата. Измешајте ја жолчката од јајце со лажица сок од лимон и нанесете ја смесата рамномерно на измиената коса. Оставете да делува 30 до 40 минути и потоа исплакнете со ладна вода. Доволно е да се нанесува маска од жолчка од јајце еднаш неделно на косата.

Маска од јогурт

Верувале или не, маската од јогурт е едно од најдобрите решенија за природно решавање на проблемот со мрсна коса. Ја храни косата и ја враќа природната pH на скалпот.

Измешајте половина чаша обичен јогурт со две лажици сок од лимон и една лажичка сода бикарбона. Мешајте додека не добиете кремаста смеса, па нанесете ја на вашата коса, нагласувајќи го скалпот. Завиткајте ја косата во крпа и оставете ја смесата да делува најмалку 30 минути пред да ја исплакнете со чиста вода. Ставете маска од јогурт на косата еднаш неделно.

Овесна каша

Овесната каша е корисна на многу начини за здравјето и убавината на косата. Неговата густа структура помага да се апсорбираат вишокот маснотии од косата, а антиинфламаторното дејство помага да се смири иритираниот скалп и да се омекне косата. Гответе ја овесната каша во согласност со упатствата на пакувањето, а потоа нанесете ја рамномерно на скалпот и оставете ја да делува 15 до 20 минути. Потоа исплакнете со благ шампон, а постапката може да ја повторувате двапати неделно доколку е потребно.

Претходна објаваИзлезете од вашата безбедносна зона
Следна објаваСезонска колач со јагоди

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име