Дома Нега и убавина Ослободете се од испуканите стапала со само една состојка

Ослободете се од испуканите стапала со само една состојка

632
0

Зимските чевли и студот директно влијаат на изгледот на нашите стапала и ги сушат нашите пети

Третманите за омекнување на петите со скапи креми или педикир ги чинат козметичарите цело богатство, па понекогаш сме подготвени да страдаме од груби и нималку предизвикувачки пети. Наместо да се најдете во една од овие ситуации, ви носиме одличен метод за решавање на испукани пети кои стапалата ќе ви ги регенерираат преку ноќ.

Тајната е во само една состојка што ја има секоја кујна – лимонот .

Третман со лимон
Се што ви треба за овој третман е еден голем лимон, чорапи кои вообичаено ги носите и навлажнувачки или масло за кожа.

Исечете го лимонот на половина и исцедете го сокот. Се што ви треба е кора од лимон со малку пулпа во неа. Половините од лимонот ставете ги директно на петиците. Облечете чорапи и чувајте ја оваа лековита облога на нозете 30 минути.

Половина час за опуштање и регенерирање на кожата на стапалата не е долг, но резултатот ќе ве воодушеви. По 30 минути, соблечете ги чорапите, фрлете ги половините од лимонот и погледнете ги петите. Кора од лимон и неговата пулпа содржат есенцијални масла кои ја омекнуваат и регенерираат кожата, сите стари клетки од кожата лесно се отстрануваат или само малку изгребете ги петите! И без стругање, пукнатините на петите стануваат помалку видливи по првата постапка, а доколку ги нанесувате редовно, два до три пати неделно кожатавашите стапала ќе изгледаат беспрекорно!

Сега нанесете малку хидратантна крема или масло на стапалата и повторно облечете ги чорапите. Кокосово масло или путер, крем од невен или мешавина од глицерин и алкохол ќе имаат одлично влијание на петиците. Оваа последна процедура ја храни кожата и им помага на петиците да останат мазни долго време.

Претходна објаваХелена Милески: Лекувањето во приватни болници е достапно со приватно здравствено осигурување
Следна објаваМини тест по географија: Знаете ли кои се главните градови на овие 10 земји?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име