Дома Здравје Ослободете се од болката: Еве што да правите кога имате враснат нокт

Ослободете се од болката: Еве што да правите кога имате враснат нокт

421
0

Враснатиот нокт е многу чест феномен.

Иако не е опасно, брзо може да премине во воспаление и да предизвика бројни здравствени проблеми. Доколку сакате да го спречите враснат нокт на ногата, еве што треба да направите.

Што предизвикува:
Погрешно сечење на ноктите
Брзо зголемување на телесната тежина (за време на бременоста)
Стара повреда на ноктот (деформација)
Чевли кои се премногу тесни
Рамни стапала

Враснатиот нокт многу брзо доведува до воспаление на месото до него. Доколку не се лекува навреме, воспалението може да се прошири и да навлезе во ткивото и да доведе до хируршка интервенција. Местото каде што ноктот влегува во месото лесно може да се зарази и да се гуши, бидејќи таму се создава отворена рана која многу бавно зараснува.

Како да се третираат враснатите нокти
Ноктот кој почнува да расте во месо може брзо да предизвика воспаление. Тогаш не треба да се допира, туку штом воспалението се смири, треба да се започне со лекување. Воспалението се третира со антибиотици или антибиотска маст (при првите знаци на воспаление). Најбезбедно решение е да отидете кај педикир, кој професионално ќе ја санира повредата.

Што можеме да правиме дома?
При првите знаци на воспаление (оток, болка и црвенило) направете купка со топла вода и сол и натопете ги стапалата 20 минути наутро и навечер. Солта ќе ја омекне кожата и ќе ја дезинфицира раната.

Веднаш штом ќе го забележите воспалението, купете антибиотска маст во аптека, а потоа нанесете ја на прстот и ноктите наутро и навечер, после капење. Не облекувајте чорап, туку оставете ја мастата да делува што подолго.

Како правилно да ги исечете ноктите на нозете
Ноктите треба да се сечат директно, а никогаш да не се заоблени, односно дијагонално. Ако се исечат кружно, ноктот може да се деформира и да зарасне во кожата.

Претходна објаваЛекарите велат: Секојдневното внесување на ова овошје може да спречи инфаркт и мозочен удар
Следна објаваВитаминот Ц не штити од настинки, тој е сосема бескорисен: наместо тоа земете го овој минерал

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име