Дома Здравје Оризови бисквити, здрава ужина

Оризови бисквити, здрава ужина

394
0

Бисквитите од ориз се богати со манган – минерал кој го зајакнува имунолошкиот систем и коските и го стимулира производството на колаген, вклучете ги во исхраната.

Бисквитите од ориз може да бидат здрава ужина доколку се користат на правилен начин, без додавање на големи количини на натриум и шеќер . Оваа храна се препорачува за сите кои сакаат да одржат здрава телесна тежина, да го регулираат варењето, нивото на шеќер во крвта. Совет е секогаш да изберете интегрален ориз поради неговата хранлива вредност, голема количина на минерали и витамини.

Бисквитите од ориз се богати со манган
Нутриционистите препорачуваат интегрални бисквити од ориз без дополнителни состојки. На пример, интегрален ориз од девет грама содржи 34,8 калории, 2,3 mg натриум, 0,3 g масти, 0,7 g протеини, 7,3 g јаглени хидрати, 0 g шеќер, 0,4 g влакна, 17 проценти дневни потреби за манган. , 4 проценти ниацин, 3 проценти магнезиум, 2 проценти цинк. Манганот е минерал кој го зајакнува имунолошкиот систем и коските, го стимулира производството на колаген . Исто така, се препорачува да ги проверите нутритивните вредности бидејќи големината на порциите се разликува.

Кои бисквити треба да се избегнуваат?
Совет на нутриционистот е да избегнувате бисквити од ориз со висока содржина на шеќер, натриум и други вештачки состојки, како и оние направени од бел ориз , кој е рафинирана житарка која не содржи влакна, витамини, минерали и антиоксиданси. Некои експерти веруваат дека едноставните интегрални оризови бисквити имаат некои предности.

Целиот ориз е добар извор на селен
Целиот ориз има карактеристична темна боја и е добар извор на селен, за кој се верува дека го намалува ризикот од срцеви заболувања и артритис. Една шолја кафеав ориз обезбедува 80 отсто од дневните потреби на манган, кој го подобрува нервниот и репродуктивниот систем. Витаминот Б3 има многу позитивно влијание на кардиоваскуларниот и гастроинтестиналниот систем. Интегралната приказна со многу влакна ја подобрува функцијата на цревата и се верува дека штити од рак на дебелото црево . Исто така, има низок гликемиски индекс.

Оризот содржи фенолни соединенија
Антиоксидансите се соединенија кои ги штитат клетките од оштетување предизвикано од стареење и болести. Еден труд од 2018 година објавен во списанието Антиоксиданс вели дека интегралниот ориз содржи фенолни соединенија, антиоксиданси кои исто така се наоѓаат во чајот и агрумите. Фенолните соединенија ги штитат клетките од оштетување што може да се поврзе со ризикот од дијабетес тип 2, дебелина, рак и срцеви заболувања .

Бисквитите од ориз го регулираат нивото на шеќер и телесната тежина
Некои истражувања покажаа дека интегралните житарки можат да го контролираат нивото на шеќер во крвта кај луѓето со дијабетес, па дури и да го спречат дијабетесот тип 2. Целите житарки содржат големи количини на влакна кои не предизвикуваат ненадеен скок на нивото на шеќер. Влакната од цело зрно ги зајакнуваат добрите бактерии во цревата , како што се лактобацилус и бифидобактериум, кои се поврзани со спречување на дијабетес и дебелина, велат експертите. Бисквитите од ориз може да бидат корисни за регулирање на здравата тежина. Тие се добра замена за храна богата со јаглехидрати бидејќи содржат многу помалку калории од белите печива.

Лек за варење
Оризот лесно се вари, па затоа им се препорачува на сите кои имаат проблем со надуеност, вишок гасови, дијареа или запек. Интегралниот ориз е без глутен, па затоа бисквитите од интегрален ориз се препорачуваат и како храна за луѓето кои се чувствителни на глутен .

Бел ориз или интегрален – што е поздраво за нашиот организам
Бисквитите од ориз од цело зрно можат да бидат добра ужина, советот е да ги користите, на пример, со хумус и адитиви како беби спанаќ, домати и краставици. Бисквитите од ориз, исто така, може да се преливаат со веганско песто. Ако сте повеќе за слатка закуска, пробајте ги бисквитите прелиени со темно чоколадо и украсени со некое сезонско овошје.

Претходна објаваПрвото скенирање на мозокот на човек кој умира откри што се случувало во последните моменти од животот
Следна објаваПечени лепчиња со јајце (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име