Дома Интересно ОРИГИНАЛНИ фотографии од откривањето на гробницата на Тутанкамон

ОРИГИНАЛНИ фотографии од откривањето на гробницата на Тутанкамон

229
0

ОРИГИНАЛНИ фотографии од откривањето на гробницата на Тутанкамон.

На 4 ноември 2022 година се одбележа 100-годишнината од откривањето на гробницата на Тутанкамон во египетската долина на кралевите, пресуден момент за светот на археологијата.

Спектакуларната природа на гробницата и нејзините богатства обезбедија невиден увид во тоа каков бил египетскиот кралски погреб во Новото кралство и го направија Тутанкамон еден од најпознатите фараони во историјата.

Јужна Кореја во 15 факти, ќе ве изненадат!

Хари Бартон (1879-1940) беше официјалниот фотограф за отворањето на гробот на Тутанкамон од Хауард Картер и Лорд Карнарвон во 1922 година.

Бартон важеше за најистакнат археолошки фотограф во неговата ера, а овде ви претставуваме некои од неговите оригинални фотографии кога гробот на кралот Тутанкамон беше отворен и истражен за прв пат.

Претходна објаваКако да препознаете психопат на работа? Една реченица е клучна
Следна објаваМагдоносот е магична билка: Отстранете ги темните кругови лесно и природно

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име