Дома Здравје Оригано, сите го користиме како зачин, но ова растение е исклучително моќен...

Оригано, сите го користиме како зачин, но ова растение е исклучително моќен народен лек

239
0


Иако целиот свет главно го користи како додаток на храна, добро е познато дека ова растение има бројни корисни ефекти врз здравјето…

Ориганото, добро познат и омилен зачин за сите нас, исто така, има значителни лековити својства. Иако денес најмногу се користи како зачин, се почитува со милениуми. Во античка Грција, ориганото било познато и како „радост на планините“ и претставувало радост и среќа. Видовите оригано биле многу почитувани и од античките Египќани, и често од ориганото биле плетени во круни и венци за време на нивните ритуали. Во 15 век, Парацелзус го користел против дијареја, псоријаза, повраќање, жолтица и габични заболувања.


На Меѓународниот конгрес за интегрална медицина во Салцбург во 2003 година, ориганото беше претставено како корисно лековито растение, со моќни лековити својства, кои се повеќе се истражуваат. Есенцијалното масло од оригано и неговите ароматични компоненти лекуваат. Студиите за неговата биолошка активност укажуваат на широк спектар на антибактериски, фунгицидни (габични), антивирусни и антиоксидантни својства. Маслото од оригано долго време се користи во ароматерапијата. Денес е сè попопуларно да се користи суво и мелено оригано, во капсули и во форма на масло кое се нанесува на кожата, се пие во форма на капки, што се користи за инхалација.
Во народната медицина се користи не само како природен антибиотик туку и како средство за искачување, потоа за проширување на бронхиите и против грчеви, за синузитис и особено хронични болки во грлото, неспецифични инфекции на ушите, мочниот меур, настинки, вируси, грип и долгорочни проблеми со носот. Џенифер Билинг и Пол Шерман од Универзитетот Корнел во Њујорк откриле дека ориганото убива 100% од колониите на околу 30 видови на бактерии.

Состојки на оригано
Масло добиено од лисјата на оригано содржи две главни состојки – тимол и карвакрол, две соединенија, иста формула и молекуларна тежина, се многу слични. Двете есенцијални масла – бидејќи тие се деривати на фенол – имаат исклучително антибактериско и антивирусно дејство. Ориганото содржи и флавоноиди, кои се одлични антиоксиданти и промовираат заштита на клетките од слободните радикали, а содржи и розмарична киселина, стероли, витамини А и Ц, како и бројни минерали. Важно е да се напомене дека во споредба со вообичаените форми на оригано (зачин, суво растение), овие активни состојки во маслото се присутни во високи концентрации. Сето ова влијае на работата на имунолошкиот систем, ја подобрува енергетската состојба на сите клетки и со тоа ја подобрува одбраната на организмот.
Активните компоненти на маслото од оригано ги зајакнуваат sидовите на малите капилари долж мукозната мембрана на органите за дишење и гастроинтестиналниот тракт. Маслото од оригано делува релаксирачки на бронхоспазам, разредува секрети, помага при кашлање и има антитусивно дејство.
Може да се зема подеднакво од возрасни и деца (се разбира, по консултација со лекар), да се напијат неколку капки во чаша вода, сок, да се зајакнат непцата, за масажа или за инхалација . Може да се користи и во уреди за дезинфекција на простории, за дезинфекција на раце итн.

Претходна објаваОвие 7 работи родителите им ги дозволуваа на децата во 80-тите и 90-тите години, а денес е скоро незамисливо!
Следна објаваТри начини да се зачува виталноста на мозокот без оглед на возраста

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име