Дома Psychological advice ОПУШТЕТЕ СЕ ЗА 1 МИНУТА Неверојатна техника која ја намалува болката, стресот...

ОПУШТЕТЕ СЕ ЗА 1 МИНУТА Неверојатна техника која ја намалува болката, стресот и нервозата

588
0

ОПУШТЕТЕ СЕ ЗА 1 МИНУТА Неверојатна техника која ја намалува болката, стресот и нервозата

Дали сте често напнати? Вознемирен? Или расположени? Обидете се да медитирате. Научно е докажано дека техниките на внимателност и медитација можат да придонесат за релаксација, да ги избркаат лошите мисли, но и да помогнат при анксиозност и депресија, дури и да ја избркаат болката. И покрај тоа, повеќето од нив поради разни обврски на работа, во семејството, задачите, плановите, не успеваат да се опуштат, да бидат сами и да молчат 40 минути, толку често колку што се практикуваат водени медитации .


Ако исто така ви е тешко да најдете време да се опуштите, тогаш можеби ќе ви се допадне едноставна практика на медитација од само 1 минута дневно. Книгата The Power of Awe: Overcome Burnout and Anxiety, Relieve Chronic Pain, Find Clarity and Purpose – In Less than 1 Minute a Day, од психотерапевтот Џејк Игл и лекарот Мајкл Амстер, објаснува како „микродозирањето на свеста“ може да доведе до моќна промена во нашите умови и тела.

Секој може да најде по една минута дневно за да го подобри своето ментално и физичко здравје . Ова се, на пример, состојби кога гледате неверојатен пејзаж пред вас, чувствувате чудење додека држите новороденче во раце, ја слушате омилената песна на концерт итн. Ваквите сензации помагаат да се намали стресот и анксиозноста, да се врати вашето тело во состојба на смиреност и радост, па дури и да се намали физичката болка.

Се разбира, повеќето од нас не можат да ги имаат овие искуства секој ден, но медитацијата може да ви помогне со ова чувство. Сепак, на многу луѓе им е тешко да го смират својот ум, но тука доаѓа методот AVE, кој вклучува внимание, чекање, издишување и проширување.

Најстариот лек против депресија од Грција

Еве како да го добиете чувството за смиреност за кое зборувавме за 1 минута:

Внимание -Прво, фокусирајте се на „нешто што го цените или сметате дека е неверојатно. Погледнете го одблизу. Навистина погледнете. Ако е мал предмет, земете го и почнете да забележувате сè за него. Ако е растение, допрете ги лисјата… Ако е слика, замислете го сликарот како што е сликата и забележете ја длабочината, светлината и бојата“.

Чекај – Едноставно забавете го и земете длабок здив. Издишете и проширете. Додека полека издишувате, „дозволете она што го чувствувате да ве исполни и да расте“. Додека го правите ова, внимавајќи да издишувате подолго отколку што обично би издишувале, запрашајте се што забележувате. „Дали се насмеа? Дали се опушти? Дали ја почувствувавте топлината во стомакот?

Целиот процес трае само неколку секунди, поради што Игл и Амстер го нарекуваат „микродозирање на свеста“. Ако го правите ова неколку пати на ден, вкупно една минута, доволно е да доживеете позитивни резултати, како што наведуваат авторите на книгата.

Оваа практика може да ја намали физичката болка, но и да им помогне на луѓето да се чувствуваат помалку осамени, помалку емоционално „прегорени“, помалку стресни и помалку депресивни.

Претходна објаваМЕДИЦИНСКИ ЏЕМ ЗА ПРАЗНЕЊЕ НА ЦРЕВА! Една лажица дневно го решава проблемот со запек! (РЕЦЕПТ)
Следна објаваИма вистински момент: Кога е најдобро време за нанесување крема на суви раце

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име