Дома Живот „Омикрон“ пристигна во една од соседните држави

„Омикрон“ пристигна во една од соседните држави

427
0

Во Грција е откриена нова мутација на коронавирусот, наречена омикрон, потврди министерот за здравство Танос Плеврис. Станува збор за грчки државјанин на Крит, кој неодамна допатувал од Јужна Африка, е заразен.

Претседателот на грчката национална здравствена организација (ЕОДИ), Теоклис Заутис, изјави дека лицето пристигнало во Грција од Јужна Африка утрото на 26 ноември. Тој истакна дека првиот брз тест бил негативен. Сепак, на 29 ноември тој беше позитивен на коронавирус, а потоа беше подложен на ПЦР тест.

Се покажа дека се работи за омикронска мутација. Сите контакти на пациентите беа следени и нивните тестови беа негативни на коронавирус. Тие се уште се под надзор – изјави Заутис.

Првиот случај на омикронска варијанта во САД е откриен во средата во градот Сан Франциско, соопшти Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Поединец, кој беше целосно вакциниран и имаше благи симптоми кои се подобруваат, е во карантин и оттогаш е позитивен. Биле контактирани сите блиски контакти кои биле негативни – според ЦДЦ

Претходна објаваСо сода бикарбона до убавина! Исчистете ја вашата кожа!
Следна објаваШто е „појадок-диета“ и дали ни помага да ослабеме?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име