Дома Health Олеснување на симптомите на менопауза

Олеснување на симптомите на менопауза

369
0

Олеснување на симптомите на менопауза
Јадете храна богата со калциум – сина риба и млечни производи, спанаќ, портокали и јаболка, свежо кравјо сирење, зелен зеленчук…

Некои жени полесно и со помалку симптоми минуваат низ менопауза, додека други доживуваат непријатни несакани ефекти. Во менопауза, вашиот лекар може да препорача и препише хормонален третман. Но, можете и самите да си помогнете.

Јаки зачини

Неурамнотежената исхрана, слабата физичка активност и емоционалниот стрес може да ги зголемат поплаките, имено: нередовни менструални циклуси, топли бранови, ноќно потење, главоболки, раздразливост, анксиозност, емоционална лабилност, слабеење на концентрацијата, заборавеност, губење на либидото.

Важно е да следите неколку едноставни совети за да бидете секогаш подготвени за предизвиците што ги носи менопаузата.

Исхраната треба да биде лесна, повеќе медитеранска, без јаки зачини, алкохол, никотин и без кафе и црн чај навечер, бидејќи тогаш нема да заспиете долго. Се препорачува храна богата со калциум – сина риба и млечни производи, спанаќ, портокали и јаболка, свежо кравјо сирење, лиснат зелен зеленчук, сусам.

Секогаш носете шише со вода – дехидрацијата може да ги влоши симптомите на топли бранови или да влијае на главоболката. Прекумерното внесување на пијалоци кои содржат алкохол, кофеин или безалкохолни газирани пијалоци може лошо да се одрази на коскената маса, на која особено се изложени жените во менопауза. Наместо тоа, изберете свежо исцеден сок по ваш избор.

Сина риба

Имајте риба во вашата чинија барем еднаш неделно. Квалитетните масти како што се омега 3 масните киселини кои се наоѓаат во сината риба имаат антиинфламаторно дејство и можат благотворно да делуваат на кардиоваскуларните проблеми.

Сината риба, покрај тоа што содржи висококвалитетни масти, е одличен извор на висококвалитетни протеини. Кога станува збор за квалитетни масти, не заборавајте да користите маслиново масло.

Лен и чиа семиња

Секогаш вклучете семиња во вашите оброци. Иако семките често се занемаруваат на менито, тие се многу интересен извор на хранливи материи. Така, семките од лен и чиа, освен што содржат влакна кои се многу неопходни за варење, содржат и омега 3 масни киселини, кои се неопходни за жената во менопауза.

Кои симптоми укажуваат на тоа дека влегувате во менопауза

Витамини Ц и Е

Внесувајте што е можно повеќе витамин Ц и Е. Извори на витамин Ц се: портокали, лимони, грејпфрут, зелени пиперки, киви, домати, зелен лиснат зеленчук. Витаминот Е е полн со: никулци од житарки, ладно цедени растителни масла, отпадоци, јајца, семки од сончоглед, темно зелен лиснат зеленчук, сладок компир.

Цинкот и селенот се исто така важни

Јадете и храна богата со цинк: црвено месо, јајца, сирење, отпадоци, морски плодови, цели зрна, мешунки, мисо, тофу, пивски квасец, варен зелен зеленчук, печурки, семки од тиква и сончоглед. Селенот е исто така важен, а неговите извори се: цели зрна, пивски квасец, никулци од житарки, отпадоци, путер, масна риба, школки.

Онаму каде што има калциум

Добар извор на калциум е рибата, дури и ситната риба која ја консумираме со коски, како што се сардините. Тоа се: зелен листест зеленчук: брокула, спанаќ, зелка, кељ, зелена салата; мешунки – првенствено грав; живина, сушено овошје, јаткасти плодови и млечни производи како јогурт и сирење.

Задолжително пешачете

Одвојте барем половина час секој ден за прошетка. Вежбајте и дружете се со врсниците бидејќи и тоа позитивно влијае на психата. Јадете свежо овошје, бидејќи ги зајакнува вашите крвни садови, го зајакнува имунитетот и ја олеснува апсорпцијата на железото.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ВТОРНИК 7 МАРТ! Овенот ја следи хармонијата во љубовта, Близнаците се фокусираат на деловниот успех!
Следна објаваКакао коцки: посни и не се печат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име