Дома Health Олеснете ги симптомите на алергија со оваа храна

Олеснете ги симптомите на алергија со оваа храна

248
0

Олеснете ги симптомите на алергија со оваа храна

Тешко е да уживате на убавото време кога очите ве чешаат, носот ви тече и постојано кивате или страдате од симптоми поврзани со алергии, познати и како поленска треска или алергиски ринитис.

Антихистаминиците, кои се користат за ублажување на алергиите, не се најдоброто решение. Подобар избор е оваа моќна храна која го зајакнува имунитетот и ви помага по природен пат да се ослободите од алергиите.

За да ги ублажите симптомите на сезонските алергии, треба редовно да консумирате храна која има природни антихистамински и антиинфламаторни ефекти .

5 најчести митови за алергиите – кои се вистинити, а кои да заборавиме?

Следниве намирници се карактеризираат со овие квалитети:

Кромид – кромидот е природен антихистамин, богат со кверцетин, флавоноид кој има силно антиоксидативно дејство. Кверцетинот го блокира производството и ослободувањето на хистамин, соединенија вклучени во алергискиот одговор на телото, како и инхибиција на други алергиски и воспалителни соединенија. Други добри извори на кверцетин се: јаболка, црвено вино, бозел, црн и зелен чај, агруми, банани и пиперки .

Кефир – овој ферментиран млечен производ содржи пробиотици, за кои е докажано дека го намалуваат воспалението на носните патишта, ги третираат сезонските алергии и го зајакнуваат имунолошкиот одговор. Други извори на пробиотици се јогуртот и природно обработената кисела зелка .

Портокалите се богати со витамин Ц, кој делува како природен антихистамин, но и со кверцетин, а комбинирањето на кверцетинот и витаминот Ц го зголемува хистаминот и го намалува воспалението. Други извори на витамин Ц се: агруми, пиперки, брокула, јагоди, папаја и манго .

Мед – покрај веќе познатите антиинфламаторни својства, медот може да ги намали алергиите доколку се зема на самиот почеток на сезоната. Луѓето кои страдаат од алергија на полен имаат 60% помалку симптоми, а нивните алергии траат 70% помалку ако редовно консумираат домашен, нефилтриран мед .

Куркума – содржи куркумин, антиинфламаторно соединение кое го спречува ослободувањето на хистамин и го намалува оксидативниот стрес и алергискиот одговор. Куркуминот исто така го зголемува протокот на воздух во носот и го стимулира имунолошкиот одговор кај луѓето со алергии. Во комбинација со масти и црн пипер, се зголемува апсорпцијата на куркуминот.

Претходна објаваЗАМОР, НАПНАТОСТ, ДЕБЕЛЕЕЊЕ… Овие симптоми укажуваат на недостаток на важен минерал!
Следна објаваСите зборуваат за оваа торта со моркови (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име