Дома Психолошки совети Одговори на најчесто поставуваните прашања за антидепресивите

Одговори на најчесто поставуваните прашања за антидепресивите

256
0

Депресијата се смета за болест на новото време, но кога се во прашање антидепресивите, многу луѓе се уште се многу претпазливи и имаат многу прашања. Експертите дадоа одговори на најчестите.

Дали постојат други ефективни третмани за депресија?
Антидепресивите се само еден од многуте третмани кои помагаат при депресија. Некои промени во животниот стил, како што се редовно вежбање, релаксација и сон, можат да помогнат при благи форми на депресија. Различни психотерапевти се ефикасни за умерена депресија .

Додека лековите делуваат побрзо, психотерапијата може да има подолготрајна корист, а многумина избираат да користат и терапија и антидепресиви. Меѓутоа, за тешка депресија, неопходно е да се комбинираат лековите со психотерапија, бидејќи ниту еден пристап сам по себе веројатно нема да биде целосно ефикасен.

Кои се придобивките од антидепресивите?
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои земаат антидепресиви доживуваат суптилно, но значително подобрување во квалитетот на нивниот живот. Тие известуваат дека подобро реагираат на тешки животни настани, имаат помалку негативни опсесивни мисли и дека се способни да паузираат и да ги земат предвид своите чувства и постапки на поурамнотежен начин.

Исто така, велат дека полесно се ослободуваат од негативните мисли и помалку се чувствуваат прогонувани од животните трауми од минатото. Многумина на антидепресиви имаат повеќе енергија, подобро спијат и подобро се концентрираат.

Антидепресивите се исто така ефикасни за намалување на нападите на паника, општа загриженост и анксиозност .

Кои се несаканите ефекти на антидепресивите?
Секој кој започнува со антидепресивна терапија може да доживее неколку видови несакани ефекти.

Зголемување на мислите за самоубиство се јавува кај до 18 проценти од луѓето кои почнуваат да земаат антидепресиви и е поверојатно кај лица помлади од 25 години. Обично трае само неколку дена, а на крајот се подобрува во 91 процент од случаите. Дефинитивно се препорачува консултација со лекар.

Физичкиот немир, чувството дека не можете да седите мирно и потребата да се движите, исто така се вообичаени и може да бидат знак дека е потребна промена во терапијата. Сексуалните несакани ефекти, вклучувајќи намалено либидо или тешкотии при постигнување или помалку интензивен оргазам, се јавуваат во 56 проценти од случаите со еден вид антидепресив наречен инхибитори на повторното земање на серотонин (СРИ). Лекарите често ги третираат таквите несакани ефекти со намалување на дозата, менување на лекот или додавање на друг лек.

Поспаност и зголемување на телесната тежина се јавуваат во околу 50 проценти од случаите. Сува уста, несоница, замор, гадење , вртоглавица и тремор се јавуваат кај помалку од 20 проценти. Сепак, добрата вест е дека повеќето несакани ефекти исчезнуваат за помалку од една недела.

Ако искусите постојани несакани ефекти, контактирајте го докторот кој ви го препишал антидепресивот – има многу опции, за да може да ви помогне да го пронајдете лекот кој најдобро функционира за вас.

Кога почнуваат да делуваат антидепресивите?
Ефектот на антидепресивите се чувствува дури по четири до шест недели.

Може ли да пијам алкохол додека земам антидепресиви?
Луѓето кои се депресивни е подобро да не пијат алкохол.

Иако алкохолот може да обезбеди краткорочно олеснување, тој има тенденција да ја влоши депресијата на долг рок. Повеќето луѓе откриваат дека се повеќе се опиваат со помалку алкохол додека земаат антидепресив, па ако одлучите да пиете, бидете внимателни.

Колку долго треба да земате антидепресиви?
Лекарите обично препорачуваат антидепресиви за пациентите околу шест месеци откако ќе почнат да се чувствуваат подобро. Иако може да изгледа примамливо да престанете да го земате лекот веднаш штом ќе почнете да се чувствувате подобро, ненадејното прекинување може да биде проблематично.

Што ако наеднаш престанам да земам антидепресиви?
Како и другите лекови, антидепресивите може да предизвикаат одредени симптоми ако ненадејно престанете да ги земате.

Најчести симптоми се вртоглавица , гадење, нестабилност, замор и главоболка. Може да имате и кратко повторување на симптомите што сте ги имале пред да започнете со лекот (како депресија, анксиозност, раздразливост или преосетливост).

Другите симптоми може да бидат сосема невообичаени и се опишани како чувство како „мозокот да чука во главата“ или да чувствува „електричен шок“ во мозокот или рацете и нозете.

Општо земено, симптомите на повлекување траат една или две недели. Затоа е многу важно да се консултирате со лекар за прекин на земање на овие лекови, бидејќи ваквите симптоми се избегнуваат кога лекот постепено се прекинува.

Претходна објава(ВИДЕО)Погледнете го Гинисовиот рекорд за огномет, во Обединетите Арапски Емирати оваа нова година
Следна објаваДали настинките се навистина потешки за мажите?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име