Дома Психолошки совети Овој тип на анксиозност станува се поголем проблем по пандемијата

Овој тип на анксиозност станува се поголем проблем по пандемијата

213
0

Експертите се согласуваат – периодот поминат во пандемијата предизвика вознемиреност кај многумина. Најпрво се работеше за вирус, нова закана за која малку се знаеше, а сето тоа доведе до низа проблеми. Еден од овие проблеми е дефинитивно анксиозноста. Иако КОВИД-19 полека се смируваше и заканата исчезна, вознемиреноста сè уште остана, како и последиците од сè онаков каков што беше животот.

Слободно лебдечката анксиозност како нов проблем по пандемијата

Многумина се среќни што пандемијата некако заврши, а мозоците на многу луѓе сè уште се блокирани мислејќи дека тоа е сепак нешто што претставува закана, како што истакнува Џејд Томас, регистриран психотерапевт и психолог на Клиниката за приватна терапија – и наведува дека мозокот автоматски реагира на непредвидлива, потенцијално опасна ситуација. Но, чувствата на вознемиреност остануваат и тоа доведува до симптоми на слободно лебдечка анксиозност.

„Слободно лебдечката анксиозност е чувство на загриженост, нервоза и страв без очигледна причина“, вели д-р Хоуда Оунас, општ лекар, за glamourmagazine. Може да се прошири на други проблеми во одредени домени, како што се здравјето и врските, и на крајот може да напредува до генерализирана анксиозност или панично растројство. Кога станува збор за симптомите, тие вклучуваат високи нивоа на стрес и несоница .

Како да си помогнете при ваквата вознемиреност и грижа?

Постојат некои упатства за кои експертите се согласуваат, односно начини за пренасочување или управување со проблемот. Ако анксиозноста веќе се појавила, обидете се со смирувачки методи кои вклучуваат сè што го опушта телото и ги намалува физичките симптоми на анксиозност, како што се вежби за дишење, топли бањи, спа активности и слично.

Може да пробате техники за заземјување или внимателност што ќе го вратат чувството на удобност во вашето тело и ќе ви помогнат да чувствувате поголема контрола. За ова, експертот Џејд предлага едноставна техника позната како метода 333, која секој може да ја изведе дома. Се работи за тоа што треба да именувате три работи што можете да ги видите, три работи што можете да ги слушнете и три работи што можете да ги почувствувате. Исто така, испробајте ја техниката на скенирање на телото со која можете да станете свесни за секој дел од вашето тело, почнувајќи од стапалата до главата.

Меѓутоа, ако се чувствувате преоптоварени, секогаш може да помогне да разговарате со лекар кој ќе ви покаже на најдобар начин како да продолжите и кои конкретни чекори да ги преземете според вашиот индивидуален проблем.

Иако слободно лебдечката анксиозност не е категоризирана како нарушување на менталното здравје, тоа е нешто со кое многу луѓе ќе можат да се поврзат.

Претходна објаваДали бананите ќе го подобрат варењето или ќе доведат до запек? Еве што вели професијата
Следна објаваЖените кои го пијат својот омилен пијалок имаат помал процент на масно ткиво

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име