Дома Здравје Овој пијалок е „полн со енергија“ за здрав почеток на денот

Овој пијалок е „полн со енергија“ за здрав почеток на денот

183
0И не, за жал за вас, не станува збор за кафето!

Само со здрава и урамнотежена исхрана, нашето тело ги добива сите хранливи материи потребни за нормален и здрав метаболизам. Имено, истражувањето докажа дека сè што се внесува во организмот преку храна или пијалок значително влијае на нашето расположение, количината на стрес што можеме да ја толерираме и на крајот на целокупното здравје. Значи, има храна што не смирува, но исто така и онаа што го влошува нивото на стрес.

Исто така, многу добро знаеме дека на телото му се потребни минимум осум чаши вода во текот на денот. Ова ќе спречи дехидрација што создава дополнителен стрес на телото. Водата е најдобриот извор за пиење бидејќи не содржи шеќер и кофеин, кои се дополнителни „мотиватори“ на стресот!

Сепак, покрај вода, почесто можете да пиете билни чаеви, топли супи и свежо исцедени овошни сокови. На пример, портокалите се богати со витамин Ц, кој на телото му треба во поголеми количини кога е под стрес. Затоа, најдобро е денот да го започнете со чаша свеж сок од портокал и ќе се чувствувате полни со ентузијазам за обврските што ве очекуваат.

Претходна објаваОвие 5 симптоми укажуваат на заболување на белите дробови
Следна објаваКога жените честото објавуваат селфи фотографии тоа ја намалува нивната самодоверба, покажуваат истражувањата!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име