Дома Health Овој ЗЕЛЕНЧУК е најдобар за замастен ЦРН ДРОБ

Овој ЗЕЛЕНЧУК е најдобар за замастен ЦРН ДРОБ

733
0

Овој ЗЕЛЕНЧУК е најдобар за замастен ЦРН ДРОБ

Наједноставните рецепти за зеленчук кои помагаат на болен и замастен црн дроб.

Црниот дроб е витален орган и има бројни функции поврзани со варење и метаболизам, складирање на витамини и минерали, чистење од токсини од крвта и синтеза на протеини.

Иако има единствена способност да се регенерира, не е непобедлива, па изборот на храна и пијалок влијае на здравјето на овој орган.

Многу намирници богати со хранливи материи се корисни за црниот дроб, а зеленчукот е особено важна група, пишува Лепа и Среќна.

Цвекло

Се вели дека сокот од црниот дроб е вистински еликсир на здравјето и е особено важен за здрав црн дроб. Според едно истражување, може да помогне и во борбата против некои видови канцерогени материи. Најважни се беталаините, еден вид антиоксиданси кои се наоѓаат во цвекло кои исто така имаат антиинфламаторно дејство.

Брокула

Првото истражување, досега спроведено на животни, покажува дека овој зеленчук поволно делува на туморите на црниот дроб. Точниот механизам со кој се постигнува ова сè уште не е познат. Можете да го сервирате суров или варен, да го додадете во тестенини или салати.

Брокула

Друга храна од списокот со зелка е корисна за здравјето на црниот дроб. Неговите ензими ги чистат отровите и од белите дробови, а најсилни се во сировиот зеленчук. Сепак, дури и кога се соборени, тие го задржуваат својот ефект. Можете да ги печете и во рерна или да ги динстате на тивок оган. Ситно сецкани, може да се додадат во салати.

Оваа ХРАНА е одговорна за појавата на целулитот

Зелен зеленчук

Во оваа група спаѓаат кељот, спанаќот и блитвата, сите три вида зеленчук се корисни за здравјето, особено за црниот дроб. Тие се полни со антиоксиданси кои го штитат телото од опасните слободни радикали. Полни се и со влакна, па се добар сојузник во лекувањето на замастен црн дроб кој настанал и покрај тоа што пациентот не пиел алкохол.

Претходна објаваОваа ХРАНА е одговорна за појавата на целулитот
Следна објаваГо нарекуваат ЧУДО НА ПРИРОДАТА: за само СЕДУМ дена го намалува холестеролот и го регулира крвниот притисок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име