Дома Светски дестинации Овој град во Италија е прогласен за гастрономски главен град на светот

Овој град во Италија е прогласен за гастрономски главен град на светот

1332
0

Кога разговараме за градовите кои можат да се пофалат со квалитетна гастрономска понуда, најчесто зборуваме за светските метрополи. Некој секогаш го спомнува Париз и неговите интимни бистроа. Луѓето кои патувале на Далечниот Исток не ја пропуштаат можноста да зборуваат за големата разновидност на улична храна во Хонг Конг, а оние кои биле во Њујорк се согласуваат дека најголемата доблест на овој град е различноста на населението, и затоа гастрономската понуда.

Сепак, според читателите на списанието Conde Nast Traveler , најдобриот град за храна во моментов не е ниту едно од тие места. Верувале или не, во анкетата на ова списание, оваа ласкава титула и припадна на Болоња , град на северот на Италија, кој воедно е главен град и најпопуларна туристичка дестинација на регионот Емилија-Ромања.

Повеќето луѓе ја поврзуваат Болоња главно со познатиот сос за тестенини што го носи името на овој град , но од него и од целиот регион Емилија Ромања доаѓаат и балсамико, мортадела, пармезан и пршута од Парма . Лазањите и тортелините во супа за прв пат биле направени во овој регион.

Кулинарската извонредност на Болоња не е само минато. И денес, градот е горд на својата храна и е полн со ресторани . Во него ќе најдете скриени катчиња посетени од локалното население, ресторани за туристи со респектабилен квалитет, како и наградени со Мишелин ѕвезди. Имајќи го тоа на ум, можеби и не е толку чудно што Болоња е прогласена за гастрономска престолнина на светот.

Освен тоа, овој град вреди да се посети и за многу други работи. Од неговиот прекрасен средновековен стар град и речиси илјада години стар универзитет, до неговите плоштади и иконите на нејзините згради, Болоња е задолжителна дестинација за сите оние кои би сакале за момент да зачекори во друга ера, која затоа годишно го посетуваат дури 1,5 милиони туристи.

Извор: Time Out

Претходна објаваКолку пати треба да уринирате во денот?
Следна објаваКремаста ТОСТ ТОРТА со лебчиња (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име