Дома Health Овој алкохолен пијалок најмалку го оштетува црниот дроб

Овој алкохолен пијалок најмалку го оштетува црниот дроб

562
0

Овој алкохолен пијалок најмалку го оштетува црниот дроб
Многу истражувања покажуваат дека алкохолот е главниот фактор за развој на заболувања на црниот дроб, меѓу кои се издвојува цирозата

Премногу алкохол придонесува за развој на заболување на црниот дроб.

Црниот дроб произведува жолчка, која го олеснува варењето, ја претвора гликозата во гликоген и го стимулира железото да создава црвени крвни зрнца, што се само некои од неговите улоги.

Црниот дроб е и единствениот орган во телото кој постојано се обновува. Сепак, тоа не значи дека не е оптоварен со ништо. Многу маснотии, малку движења или прекумерно внесување алкохол – сето тоа го оптоварува телото. Кога оштетувањето на клетките е преголемо, се јавува болест.

10 природни средства за чистење на црниот дроб

Многу истражувања покажуваат дека алкохолот е главниот фактор за развој на заболувања на црниот дроб, меѓу кои се издвојува цирозата.

Премногу алкохол, од секаков вид, придонесува за развој на заболување на црниот дроб или ги зголемува компликациите поврзани со црниот дроб, предупредува др. Ненси Реу, директорка на одделот за трансплантација и шеф на одделот за хепатологија во Медицинскиот центар на Универзитетот Раш во Чикаго.

Исто така, тешко е да се одреди вашиот ризик ако имате други заболувања на црниот дроб, како што е замастен црн дроб или вирусен хепатитис.

Црвеното вино е пијалок кој можете да го консумирате умерено.

Но, како што вели докторката, бидејќи целосната апстиненција не е практична, постои пијалок што таа би можела да го препорача. Доколку имате здрав црн дроб, а инаку сте здрави, црвеното вино е пијалокот што таа би го издвоила. Докажано е дека содржи антиоксиданси и полифеноли и затоа има различен ефект врз здравјето на црниот дроб.

Но, внимавајте! Умереноста е многу важна. Сè уште мора да ги следите препораките за безбедно консумирање алкохол!

Претходна објаваНе е заедничкиот тоалет: Знаете ли каде е најголемиот расадник за БАКТЕРИИ на вашето работно место?
Следна објаваЗЕБРА КОЛАЧ: ДЕСЕРТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА (РЕЦЕПТ)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име