Дома Health Овие 7 здравствени проблеми можат да бидат причина за отсуство на менструација!

Овие 7 здравствени проблеми можат да бидат причина за отсуство на менструација!

436
0

Овие 7 здравствени проблеми можат да бидат и причина за отсуство на менструација!

Доколку сте имале секс, а менструацијата ви доцни една недела, сосема е логично да ја барате причината за доцнењето во бременост и прво да проверите дали тоа не е причината.

Како да ги ублажите симптомите на ПМС


Сепак, експертите откриваат уште седум причини кои можат да предизвикаат пропуштен циклус:
Вежбавте премногу
Неухратени сте
Премногу сте под стрес
Имате синдром на полицистични јајници
Не јадете доволно и сте многу слаби
Вашата функција на тироидната жлезда е нарушена
Влегувате во перименопауза

Во секој случај, доколку сте ја исклучиле можноста за бременост, а менструацијата сè уште не ви се појави, би било добро да се консултирате со вашиот гинеколог.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ВТОРНИК 28 МАРТ! Близнаците со преголеми очекувања во љубовта, Стрелците имаат назадување во бизнисот!
Следна објаваШто значи кога окото ви „игра“, како да го спречите тоа и кога треба да се консултирате со лекар?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име