Дома Живот Овие 6 мириси веднаш ќе го подобрат вашето расположение

Овие 6 мириси веднаш ќе го подобрат вашето расположение

159
0

Има денови кога не можеме да сториме ништо, лошо сме расположени и би сакале да го поминеме во кревет. Се чувствуваме како да сме „станале на лево стапало“. И покрај тоа што не постои единствен рецепт за среќа кој секогаш ќе работи, експертите тврдат дека одредени мириси можат да ни помогнат да го подобриме расположението.

Цитрус

Кога сте лошо расположени, посегнете по некои агруми, како што е лимонот. Мирисот на цитрус ја зголемува енергијата и го намалува нивото на стрес.

Лето

Мирисот на бор и кремата за сончање се два типични мириса кои неодоливо не потсетуваат на летото. Овие два мириса ќе ги однесат вашите мисли на сончева плажа и безгрижни летни денови со што ќе го подобрат вашето расположение.

Нане

Мирисите на нане, еукалиптус и нане помагаат да се подобри расположението. Постојат дури и студии кои докажуваат дека спортистите постигнуваат подобри резултати откако ќе ги намират споменатите мириси.

Свежо косена трева

Сончев ден поминат во градина, со вашата омилена музика, материјал за читање или пријатели е рецепт за намалување на нивото на стрес. Мирисот на свежо искосена трева нè потсетува на токму такви прекрасни денови.

Рузмарин

Мирисот на рузмарин делува релаксирачки, но исто така го стимулира мозокот и му помага на меморијата.

Цвеќиња

Мирисот на цвеќе, а особено јасмин и лаванда веднаш ќе направат да се чувствувате подобро и помирно.

Претходна објаваСите сакаме нежна кожа!
Следна објаваДобрите страни на алкохолот!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име