Дома Здравје Овие 5 симптоми укажуваат на заболување на белите дробови

Овие 5 симптоми укажуваат на заболување на белите дробови

236
0

Во денешно време, за жал, свеж воздух стана реткост. Повеќето луѓе живеат во загадена средина, што значи дека повеќе од кога било треба да обрнеме внимание на сигналите што ни ги испраќаат белите дробови. Некои од овие знаци лесно можат да се игнорираат, но никогаш не треба да го правите ова ако сакате да го одржите вашиот респираторен систем здрав.

  1. Отежнато дишење

Отежнато дишење е најчесто резултат на одредени состојби кои влијаат на срцето или белите дробови, како што се астма или респираторни алергии. Ако имате епизоди на отежнато дишење, добра идеја е да се обидете да ја промените околината за да видите дали симптомите се јавуваат и во друга околина. Ако имате отежнато дишење, задолжително посетете лекар.

  1. Жолтица

Овој симптом е лесен за да не се поврзе со здравјето на белите дробови, но е многу важен затоа што жолтицата е јасен показател за проблеми со црниот дроб и тие можат да бидат предизвикани од рак на белите дробови. Со жолтица, кожата станува жолта, а белките на очите жолти, од бледо жолта до темно жолта.

  1. Болки во грбот и рамото

Иако се пријавува како редок симптом, болката во грбот, рамото, па дури и во градите може да бидат знаци на рак на белите дробови, кој доколку се открие во рана фаза, многу поверојатно е да се излечи. Ако овие болки се посилни и подолготрајни од вашата вообичаена болка во грбот, се јавуваат почесто или се разликуваат од нив, задолжително посетете лекар.

  1. Недостаток на енергија

Секој од нас е исцрпен од време на време, тоа е нормално. Недостаток на сон или стрес може да биде причина за вашиот замор, но ако се чувствувате ненормално уморни и стегани премногу често, со постојано кашлање и без апетит, може да има посериозна здравствена состојба поврзана со дишните патишта зад заморот.

  1. Кашлица

Кашлицата може да укаже на безопасна и едноставна состојба, како што е настинка, но може да биде и знак на хронична болест, затоа е важно да можете да разликувате различни видови кашлица. Интензивна или постојана кашлица може да биде знак на рак на белите дробови, особено ако е придружена со кашлање крв.

Претходна објаваПоради оваа нездрава навика добивате килограми!
Следна објаваОвој пијалок е „полн со енергија“ за здрав почеток на денот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име