Дома Здравје Овие 5 лоши навики сериозно го оштетуваат вашиот црн дроб

Овие 5 лоши навики сериозно го оштетуваат вашиот црн дроб

188
0


Целокупното здравје на вашето тело зависи од функционирањето на црниот дроб. Иако црниот дроб има способност да ги обнови оштетените клетки, доколку се нарушат доволно клетки, тие можат да престанат да функционираат нормално.

Црниот дроб е еден од најважните органи во вашето тело. Сè што ќе земете мора да помине низ црниот дроб. Се обработува таму пред да се дистрибуира на други делови од телото. Црниот дроб игра бројни улоги во физиолошките процеси на организмот и има широк спектар на функции. Постојат неколку лоши навики кои можат да доведат до оштетување на овој орган.

Состојба во која е нарушена здравата функција на црниот дроб може да биде фатална за луѓето. За да го спречите ова, размислете да се откажете од овие 5 лоши навики бидејќи на долг рок може да му наштетат на црниот дроб.

 1. Прекумерно конзумирање на алкохол
  Оваа лоша навика е најчеста причина за оштетување на црниот дроб. Премногу алкохол во телото ја намалува способноста на црниот дроб да филтрира токсини од вашето тело. Ова се должи на фактот дека црниот дроб ги користи сите свои ресурси за да го претвори вишокот алкохол во организмот во помалку токсична форма . Ова може да предизвика состојба што ја нарекуваме замастен црн дроб или да доведе до воспалителни процеси во овој важен орган.
 1. Прекумерна употреба на лекови
  Ако консумирате различни лекови над било која мерка, ова може да доведе до токсичен хепатитис . Оштетувањето може да варира од лесна воспалителна состојба до целосна слабост на црниот дроб.
 1. Пушење
  Пушењето е многу лоша навика која има повеќе негативни ефекти врз здравјето, вклучително и врз здравјето на црниот дроб.Токсични хемикалии кои се наоѓаат во чадот од цигари и ги оптеретуваат вашите бели дробови, на крајот можат да стигнат до црниот дроб и да предизвикаат оксидативен стрес – состојба во организмот што се јавува кога прооксидантите (слободните радикали) ги надминуваат антиоксидантните одбранбени механизми на организмот и можат да ги нападнат клетките на црниот дроб .
 1. Недостаток на сон
  Недостаток на сон може да доведе до различни здравствени компликации, а научните истражувања потврдија дека честиот недостаток на сон може да доведе и до оксидативен стрес во црниот дроб .
 1. Лоша диета и дебелина
  Дебелината честопати се поврзува со седентарен начин на живот и лоши навики во исхраната. Лошите навики во исхраната можат да го оштетат црниот дроб на долг рок. Консумирањето погрешни видови храна го оптеретува црниот дроб и може да предизвика натрупување на маснотии врз самиот орган што доведува до развој на безалкохолно заболување на масен црн дроб (NAFLD).
Претходна објаваПијалак за детоксикација од само 5 состојки
Следна објаваКолку вода треба да пиете во текот на летото?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име