Дома Нега и убавина Овие ХРАНА се најголемиот виновник за појавата на ЦЕЛУЛИТ!

Овие ХРАНА се најголемиот виновник за појавата на ЦЕЛУЛИТ!

311
0


Иако целулитот е сосема нормална појава кај жените, на некои од нив особено им пречи и на секој начин се трудат да се ослободат од него. За да ја намалите нејзината појава, постои листа на намирници кои сепак треба да ги избегнувате.

Бел леб

Тоа е извор на натриум. Според Центрите за контрола и превенција на болести, белиот леб е меѓу првите 10 извори на натриум во американската исхрана. Ако јадете бел леб, целиот тој натриум или рафинирани јаглехидрати го поттикнуваат формирањето на целулит. Ако обожавате да јадете леб и не можете да замислите ниту еден оброк без него, најдобра опција е лебот од цело зрно.

Полномасна млечна храна

Истражувањата покажаа дека само еден оброк богат со масти го оштетил васкуларниот систем. Прекумерното консумирање сладолед и други слични производи ќе создаде дополнителен притисок во крвните садови, што доведува до поизразена појава на целулит.

Крофни и колачи

Тие се совршен рецепт за целулит. Секако, од повременото консумирање крофни од јаболка нема веднаш да добиете целулит на нозете и стомакот, но доколку овие деликатеси ви станат навика, ќе забележите непожелни последици.

Пица

Не само што е богата со калории и заситени масти, туку и со натриум. Негативно делуваат и сирењето моцарела, сосот и сувомесните производи. Исто така, натриумот промовира задржување на течности во телото. Кога течноста се акумулира во крвните садови, тоа ги прави масните клетки од целулитот позабележителни. Во тие ситуации, најдобро е да направите пица користејќи храна со малку натриум.

Претходна објаваТри болести кои почесто ги погодуваат мажите
Следна објаваЈајцата можат да ви помогнат да ослабете – еве како треба да ги јадете…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име