Дома Здравје Овие симптоми покажуваат дека имате проблеми со бубрезите

Овие симптоми покажуваат дека имате проблеми со бубрезите

745
0

Ако знаете како да ги читате сигналите на вашето тело, ќе знаете точно кога нешто не е во ред со вашите бубрези. Доколку се сомневате дека овие органи не функционираат како што треба, веднаш закажете состанок со лекар и не поставувајте самодијагностика.

Симптоми на проблеми со бубрезите.

Проблеми со мокрење

Тие можат да се манифестираат на неколку начини:

бледа боја на урина;
честа потреба за мокрење, излачување на многу течност;
темна боја на урината, намалена потреба за мокрење;
потреба за мокрење во текот на ноќта, често будење.

Отокот
Кога бубрезите не можат нормално да функционираат, телото не може да исфрли вишок течност, поради што се чувствувате надуени во стомакот, а постои можност да почувствувате оток на лицето, зглобовите и екстремитетите.

Метален вкус во устата
Бидејќи крвта не е прочистена (што е работа на бубрезите) и има многу отпадни материи во неа, може да имате лош здив или различен вкус во устата, а големи се шансите и да ви се намали апетитот.

Замор
Кога функционирањето на бубрезите е оневозможено, производството на црвени крвни зрнца кои носат кислород низ телото престанува. Тоа ќе доведе до послабо функционирање на мозокот и мускулите, а со тоа и до замор.

Болката
Ова е прилично чест знак дека вашите бубрези не се здрави – болка во пределот на грбот каде што се наоѓаат бубрезите. Болката може да укаже и на воспаление на бубрезите или бубрежни камења.

Краток здив
Поради недостаток на црвени крвни зрнца кои го носат кислородот низ телото, ви недостасува, што се манифестира со отежнато дишење.

Слаба концентрација и вртоглавица
Доколку до мозокот не стигне доволно кислород, можно е да имате слаба концентрација, вртоглавица, проблеми со меморијата, па дури и мигрена.

Осипи
Токсините кои не можат да се исфрлат од телото може да доведат до откажување на бубрезите. Како резултат на овој процес, вашата кожа може да почувствува чешање и може да очекувате да развиете осип. Кога токсините се акумулираат во крвта, кожата ќе има нездрава бледа нијанса, ќе биде иритирана и сува.

Извор: Aktivni.si

Претходна објаваДали јадете РИБА двапати неделно? Еве зошто треба
Следна објаваЛековити својства на варено вино…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име