Дома Психолошки совети Овие проблеми ги нарушуваат здравите врски

Овие проблеми ги нарушуваат здравите врски

803
0

Секој пар понекогаш се кара и има несогласувања, но има проблеми кои ги кршат и најсилните парови. Проверете кои се проблемите.

Кавга за финансии

Без разлика во каква врска сте, кавгите за финансии доведуваат до многу проблеми во врската или бракот. Важно е двете страни отворено да разговараат за финансиите и да се договорат како да управуваат со нив.

Лоша комуникација

Дури и врапчињата чврчореат, колку е важна комуникацијата. Чести неконструктивни кавги, премалку разговор, игнорирање… Сето тоа на крајот води до раскинување. Важно е секој во врската отворено да ги изразува своите чувства притоа прифаќајќи ги чувствата на партнерот. Експертите исто така ја советуваат двојката да одвои време за заедно тој ден да го поминат.

Раст во друга насока

Луѓето се менуваат и личниот раст е составен дел од животот. Понекогаш се случува вие и вашиот партнер едноставно да растете во различни насоки. Неправедно е да се очекува еден партнер да се прилагоди на друг, дури и ако тоа го попречува неговиот личен раст. Важно е и двајцата да го прифатат и почитуваат растот на другиот и да не го попречуваат.

Недостаток на физичка интимност

Не само сексуалниот однос, туку и допирите се многу важни во врската: прегратки, држење за раце, гушкање… Сите овие допири создаваат интимност во врската. Ако ги нема, брзо се појавуваат други проблеми во врската.

Извор: aktivna.si

Претходна објаваСалата од зеленчук со јајца и пченка – чекор по чекор (рецепт)
Следна објаваДве видови храна кои не смеете да го солите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име