Дома Здравје Овие пијалоци најефективно го чистат црниот дроб и ги топат мастите

Овие пијалоци најефективно го чистат црниот дроб и ги топат мастите

730
0

Оштетените клетки на црниот дроб не можат правилно да ги регулираат метаболичките процеси. Како резултат на тоа, хранливите материи се претвораат во масти. Црниот дроб ги складира масните клетки наместо да ги уништува. И тоа најмногу во абдоминалната празнина и стомакот.

Осум од 10 луѓе не се ни свесни за опасноста од внатрешно (висцерално, абдоминално) сало во пределот на стомакот. Оваа маст се наоѓа длабоко во абдоминалната празнина, под стомачните мускули. И се акумулира околу внатрешните органи, попречувајќи ја нивната работа. Висцералните маснотии го оптоваруваат црниот дроб.


Се верува дека најголемиот дел од маснотиите се согоруваат во црниот дроб. Овој орган го претвора вишокот маснотии во исхраната во холестерол, а потоа во жолчка, која се излачува преку цревата. Вишокот масти од храната се акумулира во клетките на црниот дроб и се таложи во нив. Метаболичките процеси се забавуваат, тежината се зголемува.

Оштетените клетки на црниот дроб не можат правилно да ги регулираат метаболичките процеси. Како резултат на тоа, хранливите материи се претвораат во масти. Црниот дроб ги складира масните клетки наместо да ги уништува. И тоа најмногу во абдоминалната празнина и стомакот.
Грижата за црниот дроб не треба да биде еднократна, туку постојана работа. Во исто време, не мора да бидете на строга диета. Можете да ја подобрите функцијата на црниот дроб со помош на специјални лекови за чистење на црниот дроб. Можеби на некои им е полесно да ги купат во аптеки, бидејќи не се грижат за цената.

Но, според мене, природните лекови се секогаш побезбедни и не помалку ефикасни. Денеска ве учиме како да направите здрави шејкови за детоксикација на црниот дроб. А бидејќи црниот дроб работи активно навечер, пијалокот треба да се пие пред спиење. Консултирајте се со вашиот лекар пред чистење. Можеби некоја состојка би ви предизвикала контраиндикација.

Млечен трн
Млечниот трн е уникатен хепатопротектор на билки. Ова е првата домашна билка за чистење на црниот дроб. Корисните материи од семето на лопатката ги штитат клетките на црниот дроб и го промовираат нивното закрепнување. За да го направите напитокот ќе ви требаат 30 гр мелени семки. Прелијте ги со 0,5 литри ладна вода и варете додека волуменот не се намали за половина. Процедете и разредете 2 лажици од овој чај со 200 мл топла вода. Напијте се пред спиење.

Овес
Започнете со подготовка на пијалокот наутро. Истурете 1 лажица овес во 200 мл врела вода. Навечер, процедете го чајот и додадете 1 лажичка цимет и 1/3 лажичка куркума. Напитокот поделете го во две дози: првата 30 минути пред вечера, втората 30 минути пред спиење.

Ѓумбир
Во 250 ml топла вода додадете 1/3 лажичка рендан корен од ѓумбир, 1 лажичка свежо исцеден сок од лимон и 1 лажичка мед. Оставете го да се вари 15 минути и испијте го еден час пред спиење. Ако страдате од висок крвен притисок, не можете да го пиете овој напиток.

Цвекло
Исчистете 4 главички цвекло и исечете ги на големи коцки. Истурете 2 литри ладна вода. Гответе додека јачината не се намали за 3 пати. Добиениот чај процедете го и земете 3/4 шолја пред спиење.

Мешавина од билки
Измешајте еднакви делови од лековити билки: камилица, кантарион, пупки од бреза,. 1 лажица од оваа смеса прелијте со 500 мл вода и оставете ја во термос еден ден. Земете 1 чаша од добиениот пијалок пред спиење. Црниот дроб е главниот филтер на нашето тело. За да се ослободите од дебелиот стомак, вреди да пиете чаеви кои го стимулираат процесот на согорување на масните клетки.

Претходна објаваПита со јаболка и ореви (рецепт)
Следна објаваПсоријаза: Причина, симптоми и како да го третирате овој непријатен проблем со кожата?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име