Дома Health Овие пет секојдневни грешки доведуваат до болки во грбот

Овие пет секојдневни грешки доведуваат до болки во грбот

276
0

Овие пет секојдневни грешки доведуваат до болки во грбот
Британски лекар открил пет секојдневни грешки што ги прават луѓето кои можат да предизвикаат проблеми со грбот, вклучувајќи не пиење доволно вода, но и јадење премногу слатки.

Д-р Џулиет Хобсон верува дека многу луѓе не прават доволно за да го намалат притисокот и стресот од нивната секојдневна работа, а со текот на времето, зголемувањето на напнатоста може да предизвика болки во грбот.

Друга грешка што ја правиме секој ден е недоволната хидратација – бидејќи адекватниот внес на вода обезбедува „подмачкување“ на зглобовите, со што се намалуваат болките во грбот.

Докторката забележува дека нејзините клиенти со болки во грбот често не јадат доволно храна богата со протеини – што е важно бидејќи го стимулира растот и закрепнувањето на телото, пишува Mirror.

Исто така, кога станува збор за диета, премногу слатки може да предизвикаат проблеми со грбот, бидејќи зашеќерените грицки доведуваат до воспаление и ги изоставуваат хранливите материи кои ја градат силата во оваа област.

Последното предупредување на др. Хобсон е дека луѓето прават едноставна грешка што не одат доволно, сугерирајќи дека секој треба да поставува потсетници на своите телефони за тоа – особено канцелариските работници.

Болка во грбот? Ова не смеете да го правите!!!

„Луѓето можеби не знаат, но нашето физичко здравје и менталното здравје се екстремно поврзани – ако умот е под стрес, тоа му сигнализира на телото дека е во опасност. Телото реагира на стресот со исклучување на кратките мускули околу пршлените. ефикасно заспивање на овие стабилизирачки мускули, што ги прави подложни на неусогласеност, предизвикувајќи болки во грбот“, објасни таа.

Ова може да предизвика дополнителен стрес кај личноста – што значи континуиран циклус на болка и стрес.

„Можеби звучи очигледно, но станувањето и движењето 10 минути, на секои 45 минути, навистина може да направи разлика. Шетањето наоколу е одличен начин за повторно вклучување на мускулите откако ќе седите мирно, кога одредени мускули не се користат додека“, додаде таа.

Претходна објаваДенес е Цветници – денот на влегувањето на Исус во Ерусалим…
Следна објаваКако да го неутрализирате мирисот на лук и кромид во устата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име