Дома Здравје Овие намирници и лекови никогаш не смеат да се мешаат, тоа може...

Овие намирници и лекови никогаш не смеат да се мешаат, тоа може да доведе до нарушување на срцевиот ритам

1057
0

Business Insider претставува четири од најопасните комбинации на лекови и храна на кои треба да внимавате во иднина.

  • Зелениот зеленчук (брокула, спанаќ, бриселско зелје) е богат со витамин К, кој го потиснува антикоагулантното дејство на разредувачите на крвта, па оваа комбинација воопшто не се препорачува.
  • Некои антихипертензиви го зголемуваат нивото на калиум во организмот. Ако се комбинира со банана, која исто така е богата со калиум, оваа комбинација може да го наруши нормалниот срцев ритам или да предизвика палпитации.
  • Храната богата со растителни влакна (како што се оревите) ја спречува апсорпцијата на одредени лекови за штитната жлезда. Ако консумирате големи количини од овие намирници, можеби ќе треба да ја зголемите дозата на лекот.
  • Сокот од грејпфрут го зголемува нивото на лекови за намалување на холестеролот во крвта, а последицата е зголемена шанса за несакани ефекти како болка во нозете. Исто така, треба да избегнувате да ги консумирате овие намирници ако земате лекови за висок крвен притисок, абнормален срцев ритам или анксиозност.
Претходна објаваДали децата треба да се воспитуваат на модерен или традиционален начин, објаснуваат експертите
Следна објаваОва е најдобриот рецепт за празнични медени колачиња

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име