Дома Здравје Овие лековити растенија ќе ви помогнат во борбата против анксиозноста

Овие лековити растенија ќе ви помогнат во борбата против анксиозноста

720
0

Анксиозноста се опишува како чувство на општа напнатост, загриженост, голем стрес, паника или страв, а повеќе од 260 милиони луѓе ширум светот страдаат од некоја форма на анксиозно растројство. Се манифестира со физички реакции како што се потење, забрзано дишење, главоболка и зголемено отчукување на срцето. Анксиозноста не е феномен што треба да се потцени, а доколку се јавува пречесто и преинтензивно потребно е да се обратите кај стручно лице.

Сепак, постојат и природни решенија кои можат да ги ублажат симптомите и да ја олеснат борбата против анксиозноста и стресот. Мирисните растенија ќе создадат чувство на удобност и релаксација, без разлика дали ги користите во сушена форма во чаеви или ја наполните вашата куќа со миризливи есенцијални масла во ароматични светилки.

Ако страдате од анксиозност, одвојте време за себе и за малите нешта што ќе ве направат среќни, како што се долго капење, слушање смирувачка музика, читање со шолја чај или креативни активности како што се цртање, фотографија, DIY проекти за дома. декорација и слично. И не заборавајте да се опкружувате со растенија кои можат да ви помогнат да ја победите анксиозноста и стресот.

Камилица

Лековитите својства на камилицата се добро познати на сите, а неговите благотворни својства ги знаеле и старите Египќани. Камилицата ги опушта мускулите, делува антисептично, помага при болки во стомакот и кожни болести. Чајот од камилица ќе ве опушти и ќе ви донесе позитивни мисли и ќе ве исполни со чувство на смиреност.

Лаванда

Добротворна, смирувачките својства на лавандата се познати веќе 2500 години. Лавандата одлично делува на состојби како несоница, депресија и анксиозност. Поради прекрасниот мирис, често се користи за ублажување на стресот и напнатоста. Можете да капете есенцијално масло од лаванда во ламба за арома пред спиење – нејзиниот мирис ќе го исполни вашиот дом и ќе ви помогне да заспиете.

Валеријана

Најчесто се користи како природен лек за спиење и превенција од страв или напади на паника. Освен тоа, валеријаната помага и за намалување на крвниот притисок и за опуштање на мускулите, а интересно е и тоа што нејзиниот мирис кај пушачите предизвикува аверзија кон чадот од цигарите.

Кантарион

Ова растение долго време се користи за лекување на анксиозни и депресивни пореметувања и за отстранување на немирот, а богато е и со супстанции кои го поттикнуваат производството на серотонин. Кантарионот промовира добро расположение, го намалува стресот и му ја дава на телото потребната енергија.

Претходна објаваЧоколадни топчиња со три состојки
Следна објаваПо овие симптоми можете да го препознаете синузитисот…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име