Дома Родители и деца Овие знаци покажуваат дека сте премногу строг родител, тврдат експертите

Овие знаци покажуваат дека сте премногу строг родител, тврдат експертите

351
0

ДАЛИ некогаш сте се запрашале дали можеби сте премногу строги со вашето дете?
Дали сте загрижени дека вашите очекувања би можеле да бидат премногу високи?
Експертите предупредуваат дека постојат знаци кои јасно можат да покажат дека сте премногу строг родител, пишува Very Well Family.

Имате нулта толеранција

Иако е важно да се имаат јасни правила кога станува збор за родителството, подеднакво е важно да се признае дека постојат исклучоци од правилата. Наместо да заземате авторитарен став за сè, експертите препорачуваат да покажете подготвеност да го оцените однесувањето на вашето дете во контекст на околностите.

Вашето дете лаже многу

Иако е нормално децата понекогаш да ја кријат вистината, многу претходни студии покажаа дека строгата дисциплина ги претвора децата во добри лажговци. Ако сте премногу строги, вашето дете најверојатно ќе лаже во обид да избегне казна или да избегне да ве налути.

Вашето дете има повеќе ограничувања од другите деца

Нема ништо лошо во тоа да имате различни правила од другите родители. Меѓутоа, ако сте секогаш најстрогиот родител од сите во општеството, тоа може да биде знак дека сепак вашите очекувања се малку превисоки.

Имате премалку трпение

Ако забележите дека секогаш имате малку трпение, голема е веројатноста тоа да се однесува и на вашето воспитување. Родителите треба да бидат трпеливи, особено кога се во прашање децата и поставувањето граници, советуваат експертите.

Борете се со туѓиот недостаток на дисциплина

Строгите родители честопати имаат потешкотии да толерираат сè, од начинот на кој наставникот води настава до начинот на кој бабата се справува со проблемите во однесувањето кога ги чува своите внуци. Во ред е децата да бидат изложени на возрасни кои имаат различни правила и различни типови на дисциплина.

Имате долг список на правила

Правилата се добри, но премногу правила може да бидат штетни. Одржувајте едноставни правила и вклучете ги само најважните што сакате вашето дете да ги памети. Објавете ја вашата листа на куќни правила каде што вашето дете секогаш може да ја види.

Претходна објаваЗА МЕКА КОСА КАКО СВИЛА Овој производ не чини ништо, ја регенерира косата, го поттикнува растот и штити од оштетување
Следна објаваТехнологијата штотуку успеа да ги прочита мислите за прв пат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име