Дома Health Овие болки не смеете да ги игнорирате

Овие болки не смеете да ги игнорирате

399
0

Овие болки не смеете да ги игнорирате

Постојат голем број на сигнали кои телото ни ги испраќа и поради кои не треба да паничиме. Сепак, има некои кои никогаш не треба да ги игнорирате, бидејќи тие можат да укажуваат на сериозни проблеми.

Болката што може да ја почувствувате во одреден момент предупредува дека нешто тргнало наопаку во телото. Обично многу брзо сфаќаме за што се работи. Меѓутоа, ако болката се појави ненадејно и трае подолго од вообичаеното, можеби е време да посетите лекар.

Експертите предупредуваат на неколку видови болка кои не треба да ги игнорирате:

Болка во градите

Кога луѓето би можеле подобро да ги разберат суптилните сигнали испратени од срцето, би можеле да избегнат бројни сериозни проблеми. Истражувањата покажаа дека жените доживуваат повеќе различни симптоми на срцев удар од мажите. Но, постојат три универзални предупредувања дека нешто не е во ред и дека и мажите и жените ги чувствуваат. Тоа е болка во градите која не поминува, отежнато дишење и каква било болка во горниот дел од телото која не се појавила досега и нема логично објаснување за нејзиното појавување. Ако почувствувате некој од овие три симптоми, веднаш повикајте го вашиот лекар – не чекајте.

Тешка главоболка

Веројатно се работи за мигрена. Меѓутоа, ако не е придружена со други симптоми на мигрена, ненадејната главоболка може да сигнализира и дека има аневризма во мозокот. Оваа абнормална експанзија на кој било сад, најчесто аортата во мозокот може да истече или пукне, што бара итна интервенција. Пукната аневризма може да предизвика сериозно оштетување на мозокот.

Десна страна

Дали чувствувате дека нешто сериозно ве повредува на десната страна на стомакот, дали имате мачнина и треска? Можеби се појавил апендицитис. Кај жените, цистите на јајниците се друга можност. Цистите обично не се опасни и исчезнуваат сами од себе, но доколку пукнат предизвикуваат силна болка.

Во двата случаи ве очекува итна хируршка процедура. Ако не го отстраните воспаленото слепото црево, може да пукне. Треба веднаш да се отстрани и проблематичната циста, бидејќи во рок од неколку часа може да го попречи протокот на крв во јајниците.

Болка во грбот и вкочанетост во прстите

Ако неодамна сте копале во градината или носите мебел, обвинете ја болката во грбот за овие активности. Но, ако болката не престанува, можеби треба да посетите физијатар. Можеби стегнат нерв во ‘рбетот. Ако не одите на лекар и не го решите проблемот, ризикувате трајно оштетување на нервите.

Стар монголски лек против болки во грлото и кашлица: Помага во рок од 4 часа

Болка во нозете и оток

Вашиот зглоб е особено чувствителен на одредено место, видно отечен, црвен и со покачени температури. Може да имате длабока венска тромбоза. Исто така познат како згрутчување на крвта. Не ја масирајте областа и не обидувајте се да ја ублажите болката со долго одење.

Ако тромбот се ослободи, тој ќе исплива низ вените и може да заврши во белите дробови и да го запре протокот на кислород. Веднаш посетете лекар. КТ или ултразвучен преглед ќе покаже дали се работи за венска тромбоза. Доколку страдате од оваа состојба, треба да земете терапија со чија помош би го раствориле згрутчувањето.

Претходна објаваКако да се победи високиот притисок?
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 16 ФЕВРУАРИ! Лавови во љубовна драма, Стрелците ги чека службено патување!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име