Дома Психолошки совети Ова се првите знаци на деменција на кои треба да внимавате

Ова се првите знаци на деменција на кои треба да внимавате

789
0

Деменцијата е состојба која се однесува на група на нарушувања кои влијаат на мозокот, а има многу различни видови и причини. Обично се поврзува со постари луѓе, но може да се дијагностицира и кај лица под 65 години.

Според Alzheimer’s Research UK, жените имаат значително поголема веројатност да развијат деменција отколку мажите. Всушност, жените на возраст над 60 години имаат двојно поголема веројатност да развијат Алцхајмерова болест отколку да развијат рак на дојка.

Истражувањата покажаа дека вежбањето, домашните работи и дружењето се добри начини за намалување на ризикот од деменција. Лука Радо, експерт за домашна нега на стари лица, сподели со The Sun 8 рани знаци на деменција кои можете да ги забележите кај саканите.

Краткорочна меморија

Типичен ран знак на деменција е краткотрајното губење на меморијата. Може да заборавите каде сте ги оставиле клучевите или што појадувавте тоа утро. Проблемот е ако тоа се случува постојано.

Промени во расположението

Значајната промена во расположението е уште еден ран знак на деменција. Тоа е промена која заболените не можат да ја забележат, но членовите на семејството ќе ја забележат.

Губење на интерес

Општо губење на интерес за секојдневните активности и хоби во кои уживавте се случува бидејќи деменцијата влијае на размислувањето и меморијата.

Недостаток на фокус

Чувството на дезориентираност е уште еден ран знак на деменција. Недостатокот на фокус понекогаш може да биде знак на стареење, но важно е да се има на ум како тоа влијае на секојдневните активности. Доколку често се појавува дезориентација и почнува да предизвикува непријатност, тоа веројатно е знак за деменција и треба да се консултирате со лекар.

Избрзани одлуки

Секое необично, непромислено однесување кое е надвор од карактер и потенцијална причина за загриженост е типично за луѓето со деменција. Лошата проценка вклучува и просторна свест и затоа несмасност.

Губење на чувството за насока

Ако некој близок одеднаш има проблеми со познатите рути, ова може да биде причина за загриженост. Ова е вообичаен симптом на деменција и треба да се следи бидејќи може да предизвика губење на заболените.

Конфузија

Друг знак на деменција е тешкотијата во комуникацијата со мислите и емоциите. Лицето со деменција може да се помеша со формулацијата и да има проблем да ги изрази своите мисли, а тоа се случува затоа што деменцијата влијае на комуникацијата и јазикот.

Обичните задачи стануваат предизвик

Едноставните и познати задачи како подготовка на чај или заклучување на вратата можат да станат предизвик за оние кои страдаат од деменција бидејќи функцијата на мозокот и когнитивната активност почнуваат да опаѓаат. Ова може да се случи ненадејно или со текот на времето и да резултира со тоа што лицето треба да потроши многу енергија и да размислува за извршување на основната рутина.

Извор: Coolstyle

Претходна објаваЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Кога сме настинати, речиси секој прави голема грешка…
Следна објаваДарување крв: Сè што треба да знаете

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име