Дома Здравје Ова се најчестите симптоми на делта сојот на коронавирус

Ова се најчестите симптоми на делта сојот на коронавирус

356
0


Од почетокот на пандемијата на коронавирус, симптомите на болеста започнаа да се менуваат со појавата на нови видови. Делта варијантата се прошири низ целиот свет, а заразените се борат со симптоми различни од оние со кои досега најмногу ги поврзувавме ковид-19.

Начинот на кој вирусот ја предизвикува болеста зависи од два фактора. Едниот е вирусен и вклучува стапка на репликација, начин на пренесување и слично. Вирусните фактори се менуваат како што се развива вирусот. Друг фактор зависи од носителот на вирусот и на тоа може да влијаат возраста, полот, лековите, исхраната, стресот, здравјето и така натаму.

Според податоците од Обединетото Кралство собрани преку апликација во која корисниците самостојно ги пријавувале симптомите на болеста, се чини дека симптомите на ковид се промениле од оние предизвикани од оригиналниот вид Вухан.

Треска и кашлица се вообичаени симптоми на ковид од почетокот на пандемијата, додека главоболки и болки во грлото се појавиле кај некои пациенти. Сите овие симптоми се јавуваат кај пациенти заразени со варијанта на делта. Но, течење на носот досега не се споменуваше како симптом, но тоа се смени со новата варијанта на вирусот. Губење на мирис на почетокот на пандемијата беше еден од најчестите симптоми на коронавирус. Кај заразената делта со варијанта на коронавирус, се наоѓа на само деветто место.

Промените во симптомите исто така може да бидат поврзани со вакцинација. Имено, повеќето стари лица биле вакцинирани против ковид, па сега помладите луѓе се разболуваат во поголема мера. Тие генерално ги имаат овие споменати поблаги симптоми на болеста.

И промените во самиот вирус можат да влијаат на промената на симптомите. Но, сè уште не е целосно јасно зошто симптомите на болеста се менуваат со новата варијанта, пишува Science alert .

Делта варијантата е позаразна
Досегашните податоци покажуваат дека делтата варијанта на коронавирусот е позаразна во однос на оригиналниот вид, но исто така и во однос на другите раширени варијанти.

Ако забележите какви било симптоми кај себе, дури и ако станува збор само за затнат нос, треба да направите тест за ковид тест.

Претходна објаваНутела торта неодоливо кремаста
Следна објаваОткријте ги сите здравствени придобивки на крушата!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име