Дома Здравје Ова се најчестите митови за маслиновото масло…

Ова се најчестите митови за маслиновото масло…

291
0

Се прашувате колку маслиново масло е навистина здраво, дали можете да готвите со него или како да го препознаете вистинското масло? Одговорите можете да ги најдете подолу.

За почетниците, маслинките се овошје, а не зеленчук. Ако во декларацијата пишува дека маслото било спакувано во Италија, тоа не значи дека е направено во тој регион. Избегнувајте масла што не го наведуваат местото на производство или каде пишува дека земјата на потекло е ЕУ.

Греење на маслиново масло

Според научните истражувања, маслиновото масло ги зачувува повеќето од неговите соединенија и хранливи својства кога се загрева. Значи, ако сакате да пржете храна, користете екстра вирџин маслиново масло. Има највисоко ниво на антиоксиданти и затоа е отпорно на високи температури.

Конвертирање на маслиново масло во транс маснотии

Претворањето на маслото во транс маснотии би траело неколку часа, така што овој вид трансформација нема да се случи во нормални услови за готвење дома. Маслиновото масло се претвора во транс масти само ако се користи постојано и се загрева на многу високи температури.

Декларација за маслиново масло

За жал, голем дел од маслиновото масло што е на располагање на пазарот е означено како екстра вирџин, иако всушност не е. При избор на квалитетно масло, не заборавајте да обрнете внимание на декларацијата, во која понекогаш се наведени разни хемикалии, процесот на рафинирање или односот на мешање на маслинки и други масла.

Маслиново масло за кожата

Иако кокосовото масло е лидер во индустријата за козметичка нега на кожата, маслиновото масло заслужува подеднакво внимание. Екстра вирџин маслиново масло помага при акутен дерматитис и има антиоксидантни својства. Според некои истражувања, локалната примена на маслиново масло го намалува туморот на кожата. Исто така, докажано е дека маслиновото масло е одлично во борбата против предвременото стареење. Направете свој хидратантен крем за кожа од маслиново масло, дестилирана вода и органски магдонос.

Како да го препознаете вистинското маслиново масло?

Вистинското екстра вирџин маслиново масло е похранливо и има подобар вкус и мирис. Избегнувајте масла од пластични шишиња. Изберете шишиња со темно стакло. Проверете дали маслото е од органско земјоделство и внимателно прочитајте ги декларациите.

Претходна објаваЛуѓето кои живеат најдолго ова го пијат секој ден!
Следна објаваСигурно не сте ги знаеле овие 5 работи за водата…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име