Дома Health Ова се најчестите болести кои тешко се дијагностицираат

Ова се најчестите болести кои тешко се дијагностицираат

500
0

Ова се најчестите болести кои тешко се дијагностицираат

Дали некогаш сте почувствувале необична болка, сте забележале чуден осип или сте се чувствувале уморни без причина? Веројатно сте отишле кај лекар барајќи одговори, но лекарите може да имаат исто толку потешкотии да дијагностицираат медицинска состојба како и нивните пациенти.

Емоциите се поттик за сите болести: Лутината го уништува стомакот, тагата го кине срцето, а неблагодарноста…

Соочени со необјаснива низа симптоми, многу лекари не ги креваат рацете и признаваат незнаење. Наместо тоа, тие поставуваат погрешна дијагноза, оставајќи ги пациентите оптоварени со неефикасни медицински третмани додека нивната вистинска состојба останува нерешена.

Ако сè уште не сте биле погрешно дијагностицирани, ќе бидете во иднина. Барем така откри Институтот за медицина во Европа, во извештајот во кој се проценува дека повеќето луѓе ќе доживеат барем една дијагностичка грешка во текот на нивниот живот.

Шансите се дека таа грешка ќе вклучи една од овие седум болести кои тешко се дијагностицираат.

 1. Целијачна болест
  Кога не го отфрлаат целосно нејзиното постоење, лекарите сè уште стануваат свесни за целијачната болест, автоимуно нарушување кое ги оштетува ситните набори во ѕидовите на цревата и ја нарушува нивната способност да апсорбираат хранливи материи. Многу пациенти дури и не знаат за ова нарушување, што придонесува за фактот дека околу 83 проценти од луѓето со целијачна болест сè уште не се дијагностицирани.

Целијачните пациенти не можат да внесуваат глутен, протеин кој се наоѓа во многу житарки, вклучително и пченица и јачмен. Тоа буквално им ги оштетува цревата. Продажбата на храна без глутен е двојно зголемена во последните години.

 1. Хипотироидизам
  Голема жлезда во облик на пеперутка на вратот, тироидната жлезда произведува низа хормони кои ја регулираат телесната температура и директен развој. Додека многумина од нас ја поврзуваат функцијата на тироидната жлезда само со детството, нејзините хормони всушност играат клучна улога во човечката биологија во текот на зрелоста, допирајќи ја буквално секоја клетка во вашето тело.

Можеби овој системски ефект е она што ги прави состојбите на тироидната жлезда толку тешко да се дијагностицираат. Хипотироидизмот, најчестото нарушување на тироидната жлезда, се јавува кога жлездата престанува да произведува хормони на нормално ниво, но реакцијата е сè само не специфична. Симптомите како што се дијареа, депресија, палпитации и глад често се припишуваат како нормални промени во текот на ова стареење.

Повеќе од една од пет жени ќе развијат хипотироидизам до 60-тата година од животот, според Медицинскиот факултет на Харвард, но на 30 отсто од овие пациенти погрешно им се препишуваат антидепресиви наместо хормоните за замена на тироидната жлезда кои всушност би можеле да им помогнат.

 1. Фибромијалгија
  Во интервју за Newsmax Health во јули 2015 година, Др. Џејкоб Тејтелбаум рече дека „околу 85 проценти од случаите на (фибромијалгија) се погрешно дијагностицирани“. Проблемот, според Тејтелбаум, е што лекарите едноставно не се обучени да ја препознаат состојбата, што предизвикува речиси постојана мускулна болка.

Дел од проблемот е што никој навистина не знае што предизвикува фибромијалгија. Најдобрата теорија, поддржана од фактот дека многу случаи започнуваат по екстремен психолошки стрес, е дека невролошката дефект предизвикува мозокот да ги толкува електричните сигнали како болка – дури и кога нема болен стимул.

Друга хипотеза ја обвинува хормоналната нерамнотежа, што може да објасни зошто жените страдаат од фибромијалгија многу почесто од мажите, но како и повеќето болести на оваа листа, фибромијалгијата честопати е погрешно дијагностицирана бидејќи нејзините симптоми се слични на другите состојби. Системска болка, необјаснив замор, збунети мисловни процеси; Карактеристичните маркери на состојбата, исто така, може да произлезат од голем број автоимуни нарушувања или состојби на тироидната жлезда, од кои сите се добро документирани во медицинската литература и прилично добро разбрани, за разлика од фибромијалгијата.

 1. Лајмска болест
  Предизвикана од бактерии кои се шират со каснување од крлеж, Лајмската болест е потешко да се дијагностицира отколку што очекувате. Секој знае да внимава на осип на биковите очи, но не секој со Лајмска болест ќе го добие тој симптом. Всушност, повеќето од знаците на состојбата изгледаат исто како грип. Кога лекарите не ги припишуваат симптомите на инфекција на вообичаена болест, тие погрешно ја сметаат за рак.

Немаме ни добри лабораториски тестови за откривање на бактериите кои предизвикуваат Лајмска болест. Нашата најдобра мерка е тест на крвта, но CNN известува дека дијагнозата е „познато несигурна“. И покрај конфузијата околу тековната наука за Лајмската болест, медицинските учебници (вклучувајќи ги принципите и практиката на заразни болести на Мандел, Даглас и Бенет, индустриски стандард) продолжуваат да им кажуваат на лекарите што се обучуваат дека пациентите не можат да имаат Лајмска болест ако нивните тестови на крвта се негативни.

Веројатно затоа анализата на Националниот институт за здравје од 2005 година покажа дека пациентите се борат со болеста во просек 1-2 години пред да бидат правилно дијагностицирани.

 1. Рак
  Имајќи предвид дека ракот е една од најсмртоносните болести, шокантно е колку често болеста се помеша со нешто друго. Во Журналот за клиничка онкологија, истражувачите процениле дека до 28 проценти од случаите се пропуштаат при првата посета на лекар.

Анкетата од 2013 година на експерти, Best Doctors, Inc., сугерираше дека најлесно погрешно дијагностицирани карциноми се:

Лимфом
Рак на дојка
Саркоми (рак на меките ткива)
Меланом (агресивен рак на кожата)

Повеќето видови на рак не покажуваат рани симптоми, што значи дека тие се со поголема веројатност да останат незабележани или погрешно дијагностицирани отколку состојбите што предизвикуваат проблеми од самиот почеток. Кога пациентите почнуваат да се чувствуваат лошо, нивните симптоми се толку „неспецифични“ што на многумина им се кажува дека имаат психијатриски нарушувања.

 1. Депресија
  Со клиничката депресија е особено тешко да се справите бидејќи нејзините симптоми ја преминуваат бариерата тело-ум. Иако матичните лекари ќе забележат хроничен замор, колку е веројатно тие да препознаат опсесивно размислување освен ако пациентот не е особено подготвен? Бидејќи многу возрасни не одат редовно кај терапевт, а нашето општество сè уште е нарушено со долготрајна стигма против барањето терапевт, многу депресивни пациенти едноставно сè уште не ги донеле своите чувства во канцеларијата.

Како и сè што е завиткано во човечката мисла, депресијата многу варира од пациент до пациент. За да се зголеми конфузијата, депресијата лесно се меша со други психолошки нарушувања, вклучително и биполарно растројство, кое предизвикува интермитентни епизоди на депресија и манија.

 1. Лупус
  Друго автоимуно нарушување на нашата листа, лупусот предизвикува хронично воспаление на кожата на пациентот. Предвиден знак е осип во облик на пеперутка на образите, но не секој го добива. Понекогаш состојбата дури влијае на зглобовите и мускулите, што значи дека може да се помеша со работи како ревматоиден артритис.

Проблемот е што лупусот се појавува кај „блемите“, но потоа неговите симптоми исчезнуваат, па пациентите не се толку склони да бараат стручна помош како за состојбите кои постојано ги мачат.

Претходна објаваСамо исплакнете ја устата со ова и забниот камен ќе ви падне како од шега!
Следна објаваШто е опсесија за слабеење и како може да влијае на вас?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име