Убавите и цврсти нокти се сон на речиси секоја жена. Но, и покрај фактот што ги негуваме, тие знаат да пукаат и да пролистуваат. Ако, и покрај редовната нега на ноктите, сепак не сте задоволни со нивниот изглед, проблемот може да биде внатре.

Во тој случај, постои можност да ви недостасуваат одредени витамини, минерали и други хранливи материи во телото. Во продолжение прочитајте кои хранливи материи се важни за здрави и цврсти нокти.

Железо

Ако вашите нокти се кршливи, веројатно ви недостасува железо во вашето тело. Железото е важна состојка во црвените крвни клетки, кои носат кислород до органите и секоја клетка во вашето тело, вклучувајќи ги и ноктите.

Омега 3

Иако не припаѓаат на витамини и минерали, омега 3 масните киселини помагаат во хидрирање на ноктите, што ќе им даде сјаен и мазен изглед. Тие, исто така, можат да го намалат воспалението во ноктот, со што го промовираат здравјето на клетките што ја сочинуваат ноктевата плоча. Недостатокот на омега 3 масни киселини, пак, придонесува за суви и кршливи нокти.

Магнезиум

Магнезиумот е минерал кој учествува во повеќе од 300 реакции во телото, вклучително и синтеза на протеини, која е потребна за раст на ноктите. Ако забележите вертикални вдлабнатини на вашите нокти, тоа може да биде знак за недостаток на магнезиум.

Витамин Ц

Витаминот Ц е неопходен за производство на колаген, протеин кој дава форма, сила и цврстина на многу ткива и е градежен материјал за ноктите, косата и забите. Недостатокот на витамин Ц може да резултира со кршливи нокти, како и бавен раст на ноктите.

Цинк

Белите дамки на ноктите, слабиот раст на ноктите и честите кутикули се знаци дека може да имате недостаток на цинк во телото. Цинкот е одговорен за многу реакции во телото, вклучувајќи го и растот и поделбата на клетките. Ноктите се составени од клетки кои брзо растат и се делат. Поради ова брзо производство, на телото му треба постојано снабдување со цинк за да промовира здрав раст на ноктите.

Објавено од Твое Здравје

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Копирање не е дозволено!