Дома Родители и деца Ова се најголемите грешки што ги правите кога вашето дете има температура,...

Ова се најголемите грешки што ги правите кога вашето дете има температура, предупредува педијатарот

595
0

ВИСОКАТА температура кај децата е еден од најчестите симптоми на разни болести. Родителите обично ја доживуваат треската како драматичен настан што укажува на сериозна болест на детето, но тоа не мора секогаш да биде случај.

Како што пренесува Cafe Mom, постојат неколку грешки кои родителите најчесто ги прават кога нивното дете добива температура, а не би требало. Педијатарот Алана Левин објасни кои се овие грешки и како можат да му наштетат на вашето дете.

Го прегревате детето

Педијатарот предупредува дека никогаш не треба да го задушувате детето кое има температура. Имено, детето се жали на студенило во фаза на покачување на температурата, рацете и стапалата може да се ладни и има морници. Родителскиот порив е автоматски да му угодат на детето, што значи да го загреете со облека, да го покриете и да ја загреете просторијата во која престојува.

„На овој начин само дополнително ја поттикнувате температурата да се зголеми, детето да се прегрее и ризикувате фебрилни конвулзии, особено кај деца под две години“, објаснува Левин, додавајќи дека родителите треба да го прават токму спротивното – да го соблечат детето. , дајте му течности, супозиторија или сируп, истуширајте го или капете го со млака вода, малку исушете го и облечете го во воздушна, широка памучна облека.

Исто така, педијатарот нагласува дека е потребно да се следи температурата на секој час и да се реагира доколку таа нагло скокне или воопшто не може да се спушти.

Веднаш одете во болница

Температурата сама по себе не е итен случај, особено ако не е премногу висока. Токму затоа повеќето родители грешат веднаш да однесат дете со температура во болница.

„Многу родители, за жал, пребрзо реагираат и паничат кога нема потреба за тоа. Важно е луѓето да разберат дека покачената температура е всушност одбранбен механизам на детето што му помага да се бори против болеста или инфекцијата. Како и да е, не е итен случај ако температурата не е превисока или ако исчезне со супозитории или сируп“, објаснува Левин.

Давате лекови без консултација со педијатар

Секој третман или терапија без претходна консултација со педијатар е едноставно забранет и многу лоша идеја, предупредува педијатарот.

„Повеќето родители се внимателни со лековите, но има и такви кои на своето дете ќе му дадат средство за намалување на температурата без претходно да се консултираат со педијатар. Тоа воопшто не е паметно, тоа им го кажувам на сите мои пациенти. Како што не би земале лекови без рецепт за посериозна состојба, истото треба да го правите и кога станува збор за вашето дете, инаку може да направите повеќе штета отколку корист“, објаснува тој.

Го ладите детето со алкохолни облоги

Алкохолот може да предизвика црвенило на кожата и дополнителна хиперемија и топлина за само неколку минути, се апсорбира преку кожата и може да дојде до труење, како и испарувањата на алкохол кои се издигнуваат од врелата кожа, а детето потоа ги вдишува. Нема место во намалувањето на температурата кај децата, советува педијатарот.

Претходна објаваОслободете се од надуеноста со овој зеленчук…
Следна објаваЗошто на некои луѓе им е секогаш студено?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име