Дома Здравје Ова се најголемите грешки што ги правите кога вашето дете има температура

Ова се најголемите грешки што ги правите кога вашето дете има температура

1425
0


Родителите обично ја доживуваат треската како драматичен настан што укажува на сериозна болест на детето, но тоа не мора секогаш да биде случај.

ВИСОКАТА температура кај децата е еден од најчестите симптоми на разни болести. Родителите обично ја доживуваат треската како драматичен настан што укажува на сериозна болест на детето, но тоа не мора секогаш да биде случај. Според Cafe Mom , постојат неколку грешки кои родителите најчесто ги прават кога нивното дете добива температура, а не би требало. Педијатарот Алана Левин објаснува кои се овие грешки и како можат да му наштетат на вашето дете.


Го прегревате детето

Педијатарот предупредува дека никогаш не треба да го загревате детето кое има температура. Имено, во фаза на пораст на температурата детето се жали на студенило, може да му се ладат рацете и стапалата и има морници. Родителскиот импулс е автоматски да му угоди на детето, што значи да го загреете со облека, да го покриете и да ја загреете просторијата во која престојува.

„На тој начин само дополнително ја поттикнувате температурата да се зголеми, детето да се прегрее и ризикувате фебрилни конвулзии, особено кај деца под две години“, објаснува Левин, додавајќи дека родителите треба да го прават токму спротивното – да го соблекуваат детето, да му даваат му течности, супозиторија или сируп, туширајте го или капете го со млака вода, малку исушете го и облечете го во воздушна, широка памучна облека. Исто така, педијатарот нагласува дека е потребно да се следи температурата на секој час и да се реагира доколку таа нагло скокне или воопшто не може да се спушти.

Веднаш одите во болница
Температурата сама по себе не е итен случај, особено ако не е премногу висока. Токму затоа повеќето родители грешат веднаш да однесат дете со температура во болница.

„Многу родители, за жал, пребрзо реагираат и паничат кога нема потреба за тоа. Важно е луѓето да разберат дека покачената температура е всушност одбранбен механизам на детето што му помага да се бори против болеста или инфекцијата. Како и да е, не е итен случај ако температурата не е превисока или ако исчезне со супозитории или сируп“, објаснува Левин.

Давате лекови без консултација со педијатар
Секој третман или терапија без претходна консултација со педијатар е едноставно забранет и многу лоша идеја, предупредува педијатарот.

„Повеќето родители се внимателни со лековите, но има и такви кои на своето дете ќе му дадат средство да ја намали температурата без претходно да се консултираат со педијатар. Тоа е безумно, тоа им го кажувам на сите мои пациенти. Како што не би земале лекови без рецепт за посериозна состојба, истото треба да го правите и кога станува збор за вашето дете, инаку може да направите повеќе штета отколку корист“, објаснува тој.

Го ладите детето со алкохолни облоги
Алкохолот може да предизвика црвенило на кожата и дополнителна хиперемија и топлина за само неколку минути, се апсорбира преку кожата и може да дојде до труење, како и алкохолни испарувања кои се издигнуваат од врелата кожа, а детето потоа ги вдишува. Нема место во намалувањето на температурата кај децата, советува педијатарот.

Не ја почитувате дозата на антипиретици со оглед на возраста на детето
Пречестата примена на антипиретици, прекумерните дози, како и лошата комбинација на ибупрофен, парацетамол или дури и волтарен супозитории, кои се индицирани само кај деца постари од две години, може нагло да ја намали температурата за неколку степени и да доведе до хипотермија, што е многу поопасно од одржувањето на умерено покачена температура.

Инсистирате на лежење
Една од најчестите грешки што ги прават родителите кога детето има температура е инсистирањето на одмор. Педијатарот објаснува дека воопшто не е потребно, особено ако се работи за малку покачена температура. Имено, дозволена е умерена активност, а тоа ќе ви олесни да ја забележите општата состојба на детето.

Претходна објаваОптичка илузија: Можете ли да ги најдете скриените очила на сликата?
Следна објаваИ научно докажано: Туршијата го намалуваат стресот и го подобруваат сонот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име