Дома Здравје Ова се можни симптоми на недостаток на железо

Ова се можни симптоми на недостаток на железо

559
0

Железото е незаменлив минерал кој мора да се внесува во организмот, особено кај жените. Помага во производството на црвени крвни зрнца и одржување на имунолошкиот систем, а има големо влијание врз вашето тело и како се чувствувате.

Врз основа на некои знаци, можно е да се открие дали ви недостасува железо во крвта и која храна може да помогне да се намали ризикот од недостаток на железо. Недостатокот на железо како минерал може да биде причина за анемија или анемија, а сето тоа доведува до замор, слабост и вртоглавица. Затоа е исклучително важно да се внимава на симптомите кои укажуваат дека страдате од недостаток на железо во крвта.

Замор

Еден од најчестите симптоми кој може да биде причина за многу други работи. Уште потешко е да се открие, бидејќи многу жени се навикнати да се чувствуваат уморни секој ден поради многуте обврски што ги имаат, како што истакна за Health д-р мед. Ненси Берлинер. Сепак, експертите ве советуваат да го проверите железото во крвта доколку постојано се чувствувате уморни, слаби, раздразливи, но и ако забележите дека не сте концентрирани на она што го правите. Најдобро е тогаш да разговарате со вашиот лекар за тоа како се чувствувате.

Бременост

Втората состојба на жената, а тоа е бременоста, е поврзана со фактот дека на идните мајки им треба железо, како и на бебињата. Затоа се проверува состојбата за навреме да се реагира и доколку е потребно да се зголеми внесот на железо. Дополнително се комплицира со тоа што симптомите поврзани со бременоста можат да бидат исти како и кај недостаток на железо, како што се замор, слабост, проблеми со концентрацијата, студени раце и стапала…

Имате проблеми со тироидната жлезда

Недостатокот на железо може да ја забави тироидната жлезда на вашето тело и да ги блокира нејзините ефекти. Американското здружение за тироидната жлезда истакнува дека е важно да разговарате со вашиот лекар ако забележите ниски нивоа на енергија, ако се здебелите или имате постојано ниска телесна температура.

Губење на косата

Губењето на косата може да биде поврзано со недостаток на железо, но не паничете ако видите дека паѓаат неколку влакна. Секогаш можете да го направите ова со проверка на вашата крвна слика и консултација со вашиот лекар. Но, за превенција, задолжително вклучете во вашата исхрана здрава и урамнотежена исхрана и богата со железо како спанаќ, грашок, лосос и суво овошје.

Недостаток на енергија

Ако забележите после вежбање, што вообичаено го правите, дека ве болат мускулите и нозете – и ова може да биде еден од симптомите. Исто така, доколку вашите физички активности стануваат премногу напорни или отежнати, можно е да ви недостига железо, бидејќи недостатокот од него ја намалува издржливоста на организмот.

Се чувствувате вознемирени без причина

Недостатоците на минерали како што е железото може да доведат до чувство на вознемиреност, а тоа се случува поради недостатокот на кислород кој го напојува нервниот систем на вашето тело. Тоа е моментот кога срцето почнува да забрза, и лесно може да се чувствувате како да сте среде борба.

Главоболки, кршливи нокти…

Националната фондација за главоболка истакнува дека, во отсуство на железо, можни се главоболки . Тие се чести во репродуктивната возраст, особено кај жените во репродуктивна возраст. Кршливите нокти кои лесно се кршат може да биде знак дека на вашето тело му недостасува железо.

Претходна објаваОваа навика за пиење кафе го продолжува животот за 30 отсто
Следна објаваДали ве боли главоболка од промената на времето? Можеби е само ова…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име