Дома Health Ова се можни причини за вртоглавица. Некогаш е симптом на сериозни болести

Ова се можни причини за вртоглавица. Некогаш е симптом на сериозни болести

631
0

Ова се можни причини за вртоглавица. Некогаш е симптом на сериозни болести

Вртоглавицата е првенствено многу непријатна појава за многу луѓе, а најчесто се јавува кај постарите лица. Иако во повеќето случаи тоа не е знак за големи здравствени проблеми, понекогаш може да биде така, па никогаш не треба да го игнорираме, предупредуваат лекарите.

Според Harvard Health, постојат неколку различни причини за вртоглавица, од кои некои се сосема безопасни, додека други бараат итна медицинска помош.

Можни причини за вртоглавица:

дехидрација
земајќи одредени лекови
ненадеен пад на крвниот притисок
намалено ниво на шеќер во крвта.

И додека споменатите симптоми не се толку опасни за нашето здравје, но лесно се решаваат со одредени промени во животниот стил или евентуално терапија, вртоглавицата понекогаш може да биде знак за срцев или мозочен удар, кој може да биде фатален доколку не се реагира навреме.

Други симптоми на срцев удар кои често ја придружуваат вртоглавицата се притисок во градите, отежнато дишење, гадење, болка во раката, грбот или вилицата. Од друга страна, симптомите кои укажуваат на мозочен удар вклучуваат ненадејна појава на остра главоболка, чувство на слабост, проблеми со видот, отежнато одење и нејасен говор.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 6 АПРИЛ! Вагите пред можност за краткотрајна врска, Водолијата за промена на работното место!
Следна објаваСимптоми кои укажуваат дека на нашето тело му недостасува вода

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име