Дома Нега и убавина Ова се митови за трајно отстранување на целулитот

Ова се митови за трајно отстранување на целулитот

245
0

Некои луѓе го поминуваат половина живот во борба против целулитот, но најчесто не постигнуваат резултати, дури и по скапите козметички третмани. Производите против целулит може да бидат многу скапи и без конкретни резултати, па многу луѓе (особено жените) бараат различни начини да се ослободат од кожата од кора од портокал и да добијат мазна и мека кожа.

Исто така, постојат голем број трикови како да го намалите целулитот и да направите задникот и колковите да изгледаат подобро, а експертите тврдат дека ова се само митови. Еве ги најпознатите лажни трикови кои трајно го отстрануваат целулитот.

Длабока масажа

Длабоката масажа е масажа која бара употреба на специјален вакуум уред и ролки. Експертите тврдат дека длабоката масажа може да помогне во циркулацијата и да го подобри изгледот на кожата, но мора да се повторува редовно, барем еднаш неделно. Проблемот со длабоката масажа е што е скапа, и поради редовните повторувања ќе оставите многу пари на третмани, а кога ќе престанете да одите по нив, целулитот ќе се врати.

Антицелулитни креми

Нема научни докази дека антицелулитните креми навистина делуваат. Но, добрата работа е што тие ја хранат кожата и и помагаат да ја задржи влагата, така што кожата изгледа поцврсто. По неколку дена нанесување, местото каде што имате целулит ќе изгледа подобро, но не сметајте на трајни резултати бидејќи дерматолозите тврдат дека антицелулитните креми не даваат долготрајни ефекти.

Суво четкање

Експертите велат дека сувото четкање може да биде ефикасно, но не сметајте на врвни резултати. Сувото четкање треба да се избегнува кога ќе се појави инфекција на кожата, и ако вашата кожа е премногу иритирана, поретко одете на суво четкање или избегнувајте го целосно. во спротивно ризикувате да го ширите микробот.

Оваа постапка треба да ја изведувате подолг временски период (до двапати неделно), но добрата вест е што можете сами да ја направите дома.

Професионални (скапи) третмани

Некои постапки што ги прават козметичарите можат да бидат многу ефикасни во намалувањето на целулитот. Сепак, ова се привремени резултати за кои ќе фрлите пари и немате гаранција дека ќе траат бидејќи најмногу што може да гарантираат експертите е период од две години.

Претходна објаваЕве 5 причини зошто треба засекогаш да престанете да пиете газирани пијалоци
Следна објаваОткриваме кој е рокот на траење на одредена храна!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име