Дома Здравје Ова се крие зад честото крварење од носот

Ова се крие зад честото крварење од носот

138
0

Крварењето од носот не е причина за паника. Повеќето случаи се безопасни и можат да се решат дома, но проблемот се јавува кога крварењето се повторува и причината е нејасна.

Причините за крварење од носот најчесто вклучуваат траума како резултат на повреда, како што се деформација во носот, воспаление или, во ретки случаи, интраназални тумори. Овие состојби доведуваат до крварење на површните крвни садови во носот, но тие не се толку страшни бидејќи причината е позната.

Ненадејното и необјаснето крварење може да изгледа застрашувачко, особено ако се повтори, па затоа низ вашата глава поминуваат најлошите сценарија. За полесно размислување, ви донесовме список на можни виновници за крварење од носот кои не се опасни по живот, а можеби не сте се сетиле на нив во паника.

Сув воздух – греењето во затворените простории и надворешниот студ можат да ги исушат ноздрите што предизвикува раскинување и крварење. Користењето навлажнувачки крем за време на спиењето може да помогне да се ослободите од сувоста во просторијата, а спрејовите ќе ги одржат ноздрите влажни.

Лекови – Антикоагулантни лекови, нестероидни антиинфламаторни лекови, аспирин и кој било друг лек што ја менува способноста на згрутчување на крвта може да предизвика крварење од носот и / или да го отежни запирањето на крварењето од носот.

Чешање или копање на носот – случајна повреда на крвните садови во ноздрите, поради копање во носот, може да предизвика крварење. Ова е честа појава кај децата, но и кај возрасните кои се склони на допирање на носот и често прават гребнатини и рани во ноздрите.

Болест на друг орган – заболување на црниот дроб и бубрезите или хронична потрошувачка на алкохол може да ја намали способноста на крвта за згрутчување и да предизвика крварење. Исто така, висок крвен притисок, конгестивна срцева слабост, алергии или несакани ефекти кои го иритираат носот и дишните патишта исто така може да предизвикаат крварење од носот. Таквите ситуации можат да бидат сериозни ако не знаете дека страдате од болест, но оние кои страдаат од посериозно заболување веќе се свесни за можна крварење од носот.

Ако вашиот нос крвари од која било од горенаведените причини, не треба да паничите. Можете да го запрете крварењето самостојно со навалување на главата напред, притискање на носот со раката или ладна компресија и дишење во устата околу 10 минути додека крвта не запре. Ако крварењето продолжи, земете деконгестив за нос или одете на лекар.

Претходна објаваПсихолозите тврдат: Луѓето кои пцујат се многу паметни
Следна објаваКако да се излечи воспалението на ушите на природен начин?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име