Дома Здравје Ова се знаци дека имате недостаток на витамин Б12

Ова се знаци дека имате недостаток на витамин Б12

572
0

Често се смета дека само веганите имаат недостаток на витамин Б12 . Меѓутоа, други луѓе се соочуваат со истиот проблем, а тој може да има трајни ефекти врз човечкото тело. Откријте во следните редови на кои знаци на недостаток на витамин Б12 треба да обрнете внимание и како можете да го надоместите овој недостаток.

Зошто е важен витаминот Б12?
Б12 е витамин кој најмногу го има во храната од животинско потекло . Тој е важен за човечкото тело бидејќи придонесува за здравјето на нашиот нервен систем. Затоа, витаминот Б12 е неопходен за правилно функционирање на нашите нерви и мозок. Кога на нашето тело му недостасува овој витамин, може да се појават разни невролошки заболувања, а во најлош случај Паркинсонова болест и деменција .

Знаци на недостаток на витамин Б12 се:

Хроничен замор и недостаток на енергија;
Горење на кожата;
Сув и црвен јазик;
Мускулна слабост;
Проблеми со видот;
Психолошки проблеми;
Проблеми со меморијата, разбирањето и расудувањето.


Како да го надоместите недостатокот на витамин Б12?
Пред се преку диета . Се препорачува да се консумира храна која е богата со овој витамин, како говедско, пилешко, пастрмка, лосос, јајца, млеко, јогурт и сирење. Доколку не сте голем месојад или воопшто не јадете храна од животинско потекло, задолжително внесете го овој витамин во организмот преку суплементи .

Секако, доколку забележите еден или повеќе знаци на дефицит на Б12 од нашата листа, веднаш контактирајте со лекар и дури потоа, врз основа на неговите упатства, започнете со понатамошна терапија. Во меѓувреме, најмногу може да си помогнете со урамнотежена и разновидна исхрана , која ги вклучува сите намирници богати со хранливи материи важни за човечкото тело.

Извор: Aktivni.si

Претходна објава11 интересни факти за кокосот
Следна објава5 знаци дека сте интуитивна личност

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име