Дома Здравје Ова се здравствените придобивки од ротквицата…

Ова се здравствените придобивки од ротквицата…

424
0

Покрај тоа што е исклучително вкусна, ротквицата е добра за здравјето, па дури може да помогне и во спречување на некои здравствени состојби. Овој корен зеленчук е полн со хранливи материи. Бидејќи тие имаат само 16 калории на 100 грама, ротквицата е идеална за секој.

Прочитајте подолу, 5 причини зошто треба да јадете ротквица почесто.

  1. Ротквици за зајакнување на имунитетот

Само половина чаша ротквица содржи околу 15% од препорачаната дневна доза на витамин Ц. Поради големата содржина на витамин Ц, редовното консумирање на ротквица може да спречи вирусни инфекции.

  1. Ротквици за здравјето на кожата

Благодарение на високата содржина на вода, витамин Ц, фосфор и цинк, ротквиците помагаат во одржување на телото хидрирано. Ова ќе направи вашата кожа да изгледа поздрава и посвежа. Покрај тоа, витаминот Ц во ротквицата помага да се спречи оштетувањето на клетките предизвикано од стареење, а исто така игра клучна улога во производството на колаген.

  1. Ротквици за намалување на крвниот притисок

Бидејќи тие содржат многу калиум, ротквицата може да помогне во намалување на крвниот притисок. Ротквиците исто така се сметаат дека помагаат во зголемување на снабдувањето со крв во кислород, како и помагаат во спречување на ширење на оштетување на црвените крвни клетки.

  1. Ротквици за здравјето на дигестивниот систем

Во 100 гр ротквици содржат 1,6 гр диетални влакна. Благодарение на влакната, ротквицата може да помогне во спречување на запек, регулирање на шеќерот во крвта и намалување на холестеролот. Едно истражување покажа дека сокот од ротквица може да помогне во спречување на чир на желудник, бидејќи го штити ткивото на желудникот и ја зајакнува бариерата на мукозната мембрана.

  1. Ротквици за здравјето на срцето

Ротквиците се добар извор на антоцијанини. Овие флавоноиди му даваат црвена боја на ротквицата и помагаат во одржување на здравјето на срцето.

Кој треба да избегнува ротквица?

Иако ротквицата е здрава и генерално е безбедна за јадење, не претерувајте ако имате проблеми со тироидната жлезда. Прекумерното количество ротквица може да пречи во производството на тироидни хормони.

Покрај тоа, ротквицата може да го зголеми производството на жолчката, така што луѓето со камења во жолчката не треба да ги јадат без одобрение од лекар.

Претходна објаваКој зеленчук е најдобар за смути?
Следна објаваИнтересни факти за млекото

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име