Дома Интересно Ова се градовите со најмногу облакодери во светот

Ова се градовите со најмногу облакодери во светот

319
0

Градот е официјално дефиниран според големината на неговото население, но за многу луѓе големината на неговите згради е исто толку важна. Од почетокот на 20 век се чини дека метрополите ширум светот се натпреваруваат за изградба на облакодери.

Треба да бидеме искрени и да кажеме дека секоја висока зграда не може да се нарече облакодер. Повеќето архитекти се согласуваат дека 150 метри е минималната висина за една зграда да се карактеризира со оваа именка.

Врз основа на тој критериум, Хонг Конг е главниот град на облакодерите на светот. Овој источноазиски град е дом на речиси 550 згради кои достигнуваат над 150 метри височина. Од тие згради, Меѓународниот трговски центар е највисок и се издига 484 метри во височина.

Шенжен во Кина има втора најголема концентрација на високи згради на листата. Иако содржи речиси 200 облакодери помалку од Хонг Конг, нејзината највисока зграда е поимпресивна. Меѓународниот финансиски центар Пинг Ан , висок 600 метри, е петти највисок облакодер на Земјата. На трето место е Њујорк во САД, а четврти Дубаи во Обединетите Арапски Емирати; и двете имаат облакодери кои ги надминуваат највисоките во Хонг Конг. Светскиот трговски центар 1 во Њујорк е висок 541 метар, а Бурџ Калифа во Дубаи се издига на 828 метри, што го прави највисоката зграда на Земјата.

Ова е комплетната листа на 25 градови во светот со најмногу облакодери :

Хонгконг // 546 облакодери
Шенжен, Кина // 351 облакодер
Њујорк, САД // 303 облакодери
Дубаи, ОАЕ // 241 облакодер
Шангај, Кина // 180 облакодери
Гуангжу, Кина // 175 скијачи
Токио, Јапонија // 167 облакодери
Куала Лумпур, Малезија // 153 облакодери
Чунгкинг, Кина // 140 облакодери
Чикаго, САД // 134 облакодери
Вухан, Кина // 119 облакодери
Ченгду, Кина // 113 облакодери
Џакарта, Индонезија // 110 облакодери
Бангкок, Тајланд // 109 облакодери
Шенјанг, Кина // 97 облакодери
Сингапур // 94 облакодери
Сеул, Јужна Кореја // 82 облакодери
Мумбаи, Индија // 81 облакодер
Бусан, Јужна Кореја // 77 облакодери
Торонто, Канада // 77 облакодери
Тијанџин, Кина // 74 облакодери
Нанинг, Кина // 71 облакодер
Нанкинг, Кина // 68 облакодери
Мелбурн, Австралија // 68 облакодери
Панама, Панама // 66 облакодери

Извор: Mental Floss

Претходна објаваКако телото кажува дека му недостасуваат витамини?
Следна објаваКифлички со кисела павлака, меки и вкусни

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име