Дома Здравје Ова се видови на главоболки кои никогаш не треба да ги игнорирате

Ова се видови на главоболки кои никогаш не треба да ги игнорирате

384
0

Понекогаш имаме само главоболки. Ова може да се случи поради стрес, лоша исхрана или бавен начин на живот. Но, главоболката може да укажува и на сериозни проблеми во телото.

Важно е да знаете дека не треба да ги игнорирате сите видови главоболки. Некои од видовите ни кажуваат дека телото алармира и дека треба веднаш да посетите лекар.

Порталот Fabiosa наведува какви видови главоболки постојат и што да се прави со нив.

Главоболка од напнатост

Ова е најчестиот тип на главоболка. Според статистичките податоци, 90% од луѓето доживуваат такви главоболки од време на време во текот на нивниот живот. Болката се јавува поради мускулна напнатост на вратот и горниот дел од грбот, а напнатоста пак е предизвикана од стрес или замор.

Болката може да варира од блага до умерена и се манифестира преку притисок или стегање на челото. Ваквата болка лесно можете да ја решите доколку примените природни методи за релаксација. Ова вклучува јога, масажа или спиење.

Синусна главоболка

Таквата болка може да биде предизвикана од тешка инфекција на синусите. Непријатните чувства се концентрирани во пределот на носот и очите. Покрај тоа, болниот има висока температура и болки во стомакот. Болката се движи од блага до силна. Најдобрата варијанта на заздравување во овој случај е посета на лекар кој ќе ви препише лекови против инфекција на синусите.

Мигрена

Многу луѓе погрешно ја идентификуваат мигрената како главоболка од синус или тензија. Забораваат дека мигрената е невролошка состојба која се манифестира со мачна болка, чувствителност на светлина и звук, гадење и повраќање.

Некои причини како метеочувствителност, хормонална нерамнотежа, негативна реакција на одредени производи можат да помогнат да се спречи болката.

Луѓето кои страдаат од хронична мигрена обично се под медицинска нега, која им препишува лекови кои го олеснуваат животот.

Кластер или хистаминска главоболка

Оваа главоболка погодува само 1% од светската популација. Болката има една особеност: се јавува секој ден во исто време. Затоа, лекарите веруваат дека проблемот е во хипоталамусот, кој го контролира биолошкиот часовник.

Таква главоболка може да се појави неколку дена по ред во текот на неделата. Тешка болка започнува во пределот на очите. Во повеќето случаи, се појавува после спиење. Болката во кластерот често се јавува по консумирање алкохол и е честа појава кај пушачите.

Овој тип на главоболка се лекува со промена на начинот на живот и земање лекови.

Главоболка за време на вежбање

Спортистите кои спортуваат на професионално ниво често чувствуваат ваков тип на болка. Ова е особено застапено кај фудбалерите, хокеарите, боксерите и рагбистите.

Таквата главоболка изгледа како мигрена. Дијагнозата често открива тумори на мозокот.

Симптомите и јачината на болката може да варираат, па затоа е важно да се јавите на лекар и да добиете соодветна терапија.

Експлозивна главоболка

Овој тип на главоболка е наречен така поради многу силната, ненадејна и експлозивна болка. Врвот на болката трае околу 60 секунди, но може да трае со недели.

Важно е да се обрне внимание на таквата болка, бидејќи во повеќето случаи тоа е сигнал за посериозни болести.

Симптоми на експлозивна главоболка:

Нападите се случуваат без предупредување.

Болката се намалува за 60 секунди.

Остатоците од болка се постојани и траат од 1 час до 10 дена.

Вклучува вратот, долниот дел на грбот и главата.

Може да биде придружена со гадење, вртоглавица и губење на свеста.

Кога посетувате лекар поради главоболка, обидете се што е можно попрецизно да ги опишете симптомите, нивната должина и видот на болката. Ова ќе му помогне на лекарот да дијагностицира и да препише соодветен третман.

Претходна објаваОвој сок го забрзува метаболизмот, ја регулира работата на цревата, ги топи килограмите
Следна објаваКарактеристики кои ги красат темпераментните жени

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име